Václavské náměstí se promění v divadelní jeviště

Antagon theaterAKTion

Praha bude hostit přehlídku netradiční divadelní tvorby pod širým nebem. Dva mezinárodní festivaly Za dveřmi a Nultý bod se spojily, aby divákům předvedly to nejlepší z pouličního a tanečního divadla. Velkolepá představení diváci vůbec poprvé shlédnou na Václavském náměstí.

Antagon theaterAKTion
Dvanáct divadelních představení během šesti dnů a stovka umělců z několika evropských zemí. Pěší zóna Václavského náměstí ožije zábavou a neopakovatelnou podívanou plnou akrobatů, hudby a světelných efektů. Z domácích umělců vystoupí česko-ruský Teatr Novogo Fronta nebo Divadlo Continuo. Čeští diváci uvidí většinu představení v premiéře, mezi nimi i světově proslulou Carmen Funebre od polského souboru Teatr Biuro Podrózy. Asi nenáročnější show na závěr festivalu Za dveřmi předvede slavný německý ansámbl antagon theaterAKTion. Příprava scény trvá 36 hodin. Více už ředitel festivalu Za dveřmi Jakub Vedral.

„Představte si, že prostor, který dobře znáte, se promění v úplně jinou scénu. V místo, kde se bude tančit, kde budou lidé prožívat své příběhy, kde se prostřednictvím vizuálních efektů, projekcí, ohňů, živé hudby bude navozovat atmosféra, která by ten prostor měla proměnit tak, aby to na tu naši neracionální hemisféru zaútočilo pěkně a nechalo nám to tam nějakou moc hezkou vzpomínku.“

Pouliční divadlo je u nás zatím opomíjeným žánrem. Festival se proto snaží českému publiku přiblížit jeho kouzlo a jedinečnost. Kromě Prahy zavítá Za dveřmi prvně i do Plzně, kde mimo jiné předvede ohnivou show, unikátní hybostroje, koncerty a programy pro děti. Všechna představení festivalu Za dveřmi jsou volně přístupná. Pokračuje Jakub Vedral.

„Představení, která uvidíte, jsou představení profesionálů, kteří se tímto druhem divadla živí už mnoho let. My všechna ta představení ukazujeme zdarma, to ovšem neznamená, že ta představení nejsou vysoce kvalitní.“

Přehlídka pouličního divadla proběhne společně s Mezinárodním festivalem fyzického a tanečního divadla Nultý bod. Ten se letos koná už popáté a přiveze pětatřicet umělců z celého světa. Jak uvedl ředitel festivalu Petr Boháč, letošní rok bude ve znamení středoevropské divadelní spolupráce.

V bloku Mladá krev se představí i Divadlo Chrchel s projektem Chodím kanály
„V tomto roce jsem vytvořil nový koncept budoucího směřování Nultého bodu. Já si myslím, že držím kontinuitu ve třech bodech. První je to Festival Laboratoř, který je spojen především s Performing Arts for the Future, což jsou workshopy. Přijedou lidé, kteří si myslím, že budou v budoucnu patřit mezi špičku performativního umění, hlavně toho fyzického a tanečního divadla.“

Představení Nultého bodu se odehrají v Divadle v Celetné a v prostorách Hudební akademie múzických umění. Jeho závěrečný program vyvrcholí komponovaným večerem s názvem Mladá krev na divadelní lodi Tajemství bratří Formanů. Vstupenky na Nultý bod jsou v prodeji za 180 a 250 korun. Oba festivaly se konají od 16. do 22. července, další informace najdete na webových stránkách www.zadvermi.cz a www.nultybod.cz.

Autor: Olga Mullen
klíčové slovo:
spustit audio