V Madridu se otevírá nové České centrum - už devatenácté

Ve španělském Madridu zahajuje v těchto dnech činnost nové České centrum. Je to už devatenácté centrum, v nichž se Česká republika, její historie, kultura i turistické zajímavosti prezentují ve světě. Ředitele madridského centra Jana Havrlíka se na podrobnosti telefonicky zeptala Milena Štráfeldová:

"Máme v plánu se tady v Madridu představit, ukázat španělské veřejnosti, že tady existuje instituce, která se bude zabývat prezentací české kultury. Rok 2004 bude rokem, kdy bychom rádi rozvíjeli naše stávající kontakty a činnost Českého centra."

Co konkrétně návštěvníkům nabídnete?

"V únoru máme v plánu velkou výstavu fotografa Jana Reicha, budou to černobílé fotografie Prahy a výstavu budeme dělat v městě Valladolid. Pak máme v plánu týden nebo možná i čtrnáct dní prezentace České republiky a české kultury v El Escorialu a další aktivitou, kterou bude České centrum během dubna a května připravovat, je několik koncertů vážné hudby. Potom s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze chystáme velkou výstavu historického skla v městě La Granja, kde je královská sklářská továrna."

Jaké je vůbec povědomí o České republice a české kultuře a umění ve Španělsku nebo konkrétně v Madridu?

"V Madridu se o české kultuře ví dobře, jinak si Španělsko ještě pořád plete Československo a Českou republiku. Všichni mají zažité Československo, ale všichni také znají Prahu. Takže povědomí o České republice ve Španělsku je velké."

Řada Českých center ve světě slouží i jako určité zázemí pro krajany, pro krajanské spolky. I vy budete takto v kontaktu s krajany?

"Budeme, České centrum bude obhospodařovat i krajanskou knihovnu, bude spolupracovat s Klubem Čechů a Slováků, bude s tímto klubem organizovat jednotlivé kulturní akce, které bude mít v programu."

Kolik tam vlastně alespoň orientačně žije Čechů?

"Oficiální čísla mluví o tom, že ve Španělsku žije okolo patnácti set Čechů, ale myslím, že neoficiální počet se odhaduje na šest až deset tisíc. Je tady totiž dost českých rodin i Čechů, kteří tu žijí buď nelegálně, anebo tady nemají trvalý pobyt. Ta komunita je dost specifická, protože do Španělska se neemigrovalo v době socialismu a většina lidí sem přišla až po roce 1989. Jsou to většinou mladé rodiny a z největší části to jsou dívky, které zde byly jako au pair a zůstaly tady, vdaly se, nebo se jim Španělsko líbilo a už se nevrátily do České republiky."

Činnost Českého centra zahajuje páteční koncert v jednom z nejprestižnějších kulturních středisek v Madridu - v Conde Duque. Skladby českých i světových autorů zde zahraje houslista Ivan Ženatý na nástroj od italského houslaře Guarnieriho z roku 1743.