V New Yorku na českém festivalu zahrál Čechomor

Чехомор

Koncerty známých českých kapel, folklorní vystoupení, ale i stánky s českými knihami, cédéčky nebo tradičním štrůdlem - to vše čekalo minulou sobotu na účastníky Czech Street Festival na Východní 83. v New Yorku. Od konce 90. let minulého století se tak v newyorských ulicích každoročně představuje česká krajanská komunita. Jak proběhl letošní ročník tohoto pouličního festivalu, na to se Milena Štráfeldová zeptala vydavatele Amerických listů a předsedy českého krajanského spolku BBLA v New Yorku Petra Bíska:

"Byl vynikající, pomohlo tomu hlavně počasí, ale je taky už tak tradiční, že Američané si na něj zvykli a je tam nabito. Nejsou tam jenom Češi a Slováci, ale i několik tisíc místních Američanů. A v české zábavě byla letos špička - byl tam Čechomor s Lenkou Dusilovou."

Jaký měli ohlas u publika?

"Vynikající. Pak vystupovali večer na Manhattanu a začátkem listopadu budou vystupovat v Bohemian Hall v Astorii. Byl tam také Laco Deczi, což je český jazzový trumpetista, který se výborně uchytil ve Spojených státech, a bylo tam také vystoupení slovenského tanečního a hudebního souboru Limbora. To je vynikající folklor, první třídy."

Ten už jezdí pravidelně, že?

"Ano, jsou tam pravidelně. Oni jsou opravdu vynikající. Já si pamatuju zamlada Lúčnicu, tak mi ji to trošku připomíná, oni jsou ale mladší, je to nová generace... A dále abych nezapomněl na vystoupení dětí z české a slovenské školy v Bohemian Hall v Astorii."

Co předváděly?

Petr Bísek,  foto: Martina Stejskalová
"Tancovaly, zpívaly, přednášely a jsme na ně velice hrdí, protože před deseti lety tu žádná škola nebyla. A teď máme přes čtyřicet dětí a hledáme další prostory v Bohemian Hall, kam bychom je dali učit."

Kdo s nimi takové programy připravuje?

"Máme profesionální učitelky, českou i slovenskou, i vynikající pomocnice. Ta škola je myslím opravdu největší úspěch Bohemky v Astorii."

Ještě se vrátím k Czech Street Festivalu: bývají tam stánky, prodávají se tam různé druhy zboží, bylo to tak i letos?

"Ano, bylo, a já se musím vytáhnout, že moje manželka Věra upekla třicet štrůdlů a měla tam v uvozovkách pekárnu. Prodala všechny štrůdly a koláče, co nadělala, ale musím si postěžovat, na mne nezbyl ani jeden."

Vy už jste i zmínil, že tam nechodí jenom Češi a Slováci a že už si tam našli cestu i Američané. Jak vlastně přijímají tyto etnické dny?

"Víte, napadlo mne, že je myslím perfektní doba zavést tu českou cuisine. Já se nechci zase zmiňovat o té Bohemian Hall, ale tam si mladí Američani zvykají na naše knedlíky, na svíčkovou a vepřo knedlo zelo. Takže zavést českou cuisine v New Yorku, kvalitní české kuchaře, kvalitní obsluhu, kvalitní prostředí, aby to opravdu přitáhlo lidi, kteří to ocení."

Pokud vím, tak něco podobného má v úmyslu česká Národní budova v New Yorku. Je to tak?

"Ano, je to tak, ale jak všichni víme, tam to bude ještě nějaký čas trvat. Ale já se přimlouvám za to, aby tam byla opravdu prvotřídní česká restaurace. Abychom tam mohli pozvat jakékoli Američany, jakékoli úrovně, aby vždycky byli překvapení tím, jak Češi dobře vaří."

A jak se podle vás zapsalo do newyorského kulturního života České centrum?

"To byl jeden z největších kroků kupředu, protože je nepolitické, nejsou tam krajanské hašteřivosti. Já si už neumím představit, že by tu teď nebylo. A zase: to láká nejenom Čechy a Slováky, ale i Američany. Jde nejen o to uspokojit nás, krajany, ale taky propagovat Českou republiku."