V Nýrsku se otevírá lesní divadlo ve skalách

nyrsko_lesni_divadlo2.jpg

V Nýrsku bylo slavnostně otevřeno lesní divadlo ve skalách. Ojedinělá scéna je postavena ve zrušeném kamenolomu a bude sloužit ochotníkům i menším profesionálním souborům. Na okraj města se tak po 45 letech vrací divadelní sezóna s jasným programem.

Z centra Nýrska vás k divadlu zavede 1,5 kilometru dlouhá promenáda podél řeky. V dřevěné restauraci je na fotografiích zmapovaná historie divadelního areálu postaveného do podoby gotického hradu s branou a cimbuřím.

"Původně to stavěli němečtí obyvatelé, protože Nýrsko bylo německé. V roce 1934 bylo slavnostně otevřené a hrálo se tu do války. Po válce se toho chopili místní ochotníci. Hrálo se tu až do roku 1963,"

říká majitel areálu Petr Mašek. Podle něj podobná scéna postavená jako lesní divadlo v Česku rozhodně není. Pódium je ve skále, na jejím vrchu rostou stromy, podobně jako v hledišti. Tam se tehdy vešlo více než 1400 diváků, kteří sem jezdili povozy z celého Klatovska i z Domažlicka. Zdejší soubory měly kontakty s pražským Národním divadlem, a tak na prknech nýrské přírodní scény vystupovali například Jaroslav Vojta a Zdeněk Štěpánek.

"Mám plakát z roku 1947, kdy tady hrál Štěpánek a na tom je napsáno nejkrásnější divadlo v Česku."

Budete mít v divadle takové zajímavosti vystaveny?

"Ano, samozřejmě. Plakát tu visí v restauraci. Máme udělanou výstavu dobových her i představitelů, kteří tu hráli. Máme dokonce i snímek, jak sem přišli poprvé ti nadšenci, rozhlíželi se po lomu a přemýšleli, jak by to divadlo vytvořili. I to máme zaznamenáno fotograficky."

Do areálu se dnes vejde 400 lidí. Jeden den bylo lesní divadlo zkušebně otevřeno už loni, kdy sem přišlo 650 lidí. Nabízí se otázka, jestli je i Petr Mašek nadšeným ochotníkem?

"Já jsem asi neměl talent na hraní."

Ale nakonec se rozhodl divadlo provozovat.

"To je taková nostalgie, protože divadlo začalo chátrat. Pak to převzali jako rekreační zařízení Drůbežárny Xaverov. Ty to zachránily z nejhoršího. Já jsem byl první, kdo nadával, že by se tu divadlo hrát mělo. Když jsem pak měl možnost areál koupit, tak jsem neváhal a první myšlenka byla, aby se divadlo obnovilo."

A jaké bude první představení, které se tu bude hrát?

"První představení hrajeme 2. května, bude tu amatérský soubor a bude se hrát Limonádový Joe."

Majitelé areálu plánují, že tu letos vystoupí nejméně deset souborů. Podle návštěvnosti se rozhodne, zda se příští rok uskuteční festival amatérských divadel. Samotné Nýrsko mělo ještě po válce dva ochotnické soubory se 120 členy. Činohry i operety se hrály večer i odpoledne. Nechystá Nýrsko opět svůj divadelní soubor?

"Chybí nám režisér. Herce už bych nějaké měl. Oslovil jsem starší lidi, kteří tu ještě hráli, každému už je přes 70 let, už se k tomu neměli. Takže mi chybí někdo, kdo by to vedl. Když vedlejší Dešenice s pár lidmi jsou schopné dát dohromady divadelní soubor, tak v Nýrsku by to mělo snad klapnout taky."

Foto:www.lesnidivadlonyrsko.cz