V Ostravě vznikne romská knihovna

Romani kereka, romský kruh je název nové pobočky městské knihovny v Ostravě, která bude jako jedna z mála v zemi zaměřena především na literaturu v romštině a knihy o romské kultuře.

Proč vzniká knihovna právě v Ostravě je nabíledni. Právě tam totiž žije asi 20 000 Romů. Pokračuje Irena Václavíková z Městské knihovny v Ostravě.

"Cílem je vytvořit místo, kde by se mohli setkávat Romové s ostatními obyvateli Ostravy. Nápad vyplynul z naší dlouhodobé zkušenosti s prací s romskými dětmi. Ve městě máme celkem 30 poboček a zhruba třetinu navštěvují romské děti. Všechny zkušenosti chceme využít v nové knihovně, která bude takto zacílena."

Knihovna bude sídlit v Ostravě Vítkovicích, po rekonstrukci stávající budovy by měla být otevřena na konci příštího roku.

"Bude zde speciální fond, který se bude věnovat romské historii, tradicím. Budou-li publikace i v romštině, budou zde k nalezení. Budou zde ale probíhat vzdělávací programy i semináře pro matky s dětmi, samotné děti. Pobočka bude otevřena jak Romům, tak ostatním."

Podobná knihovna funguje už několik roků při Muzeu romské kultury v Brně. Ta shromažďuje romskou a romistickou literaturu, která vyšla v češtině, romštině a ostatních jazycích. V současné době má ve fondu přes 2 700 knih a časopisů.