V Praze byl s vojenskými poctami pohřben generál Antonín Špaček

Foto: ČTK

Ministryně obrany Vlasta Parkanová, náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek i další smuteční hosté se tento pátek v pražském Motole rozloučili s válečným veteránem a předsedou Československé obce legionářské generálem Antonínem Špačkem. Více se dozvíte od Mileny Štráfeldové:

Ministryně obrany Vlasta Parkanová, foto: ČTK
Generál Antonín Špaček zemřel minulé úterý, 3. dubna, ve věku nedožitých devadesáti let. Jako válečný hrdina prošel boji za 2. světové války. Vojenský historik Eduard Stehlík připomíná, že se už na jejím začátku zapojil do domácího odboje:

"Byl skutečně člověkem, který myslel na ty ostatní. Už v době odboje, ještě než definitivně odešel za hranice, vykonal několik velice nebezpečných cest na Slovensko, kde vytvářel zázemí po vojáky, kteří opouštěli republiku. Byl skutečně velice odvážný."

Po odchodu z okupovaného Československa bojoval generál Špaček ve Francii v řadách 1. čs. pěšího pluku. Po kapitulaci Francie se dostal do Velké Británie a připojil se k čs. peruti Britského královského letectva RAF. Na konci války bojoval i u Dunkerque. Českoslovenští vojáci, bojující na západní frontě, chtěli podle Antonína Špačka dojít se Spojenci až do Prahy:

Foto: ČTK
"Naším úkolem bylo dostat se s Američany ve druhém nebo třetím sledu na naše hranice. Nebo jsme si představovali, že to tak bude. A teprve až budeme na vlastním území, tak nám generál Liška řekne: chlapci, jste doma, tradá! Pro to jsme také odešli do ciziny."

V poválečném Československu stihl Antonína Špačka podobný osud, jako stovky dalších válečných hrdinů ze Západu. V roce 1949 dostal ve vykonstruovaném procesu desetiletý trest a řadu let pak strávil v uranových dolech. Hodnost generálmajora získal až po revoluci, v roce 1993. Od roku 2001 stál v čele Československé obec legionářské. Zasazoval se zejména o to, aby se zlepšily životní podmínky válečných veteránů nebo jejich vdov a dalších pozůstalých.

Generál Antonín Špaček byl držitelem vysokých českých i zahraničních vyznamenání. V roce 2006 mu prezident Václav Klaus propůjčil Řád bílého lva vojenské skupiny. V roce 2004 ho francouzský prezident Jacques Chirac vyznamenal důstojnickým Řádem čestné legie.