V Praze byl s vojenskými poctami pohřben generál Antonín Špaček
Ministryně obrany Vlasta Parkanová, náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek i další smuteční hosté se tento pátek v pražském Motole rozloučili s válečným veteránem a předsedou Československé obce legionářské generálem Antonínem Špačkem. Více se dozvíte od Mileny Štráfeldové:
"Byl skutečně člověkem, který myslel na ty ostatní. Už v době odboje, ještě než definitivně odešel za hranice, vykonal několik velice nebezpečných cest na Slovensko, kde vytvářel zázemí po vojáky, kteří opouštěli republiku. Byl skutečně velice odvážný."
Po odchodu z okupovaného Československa bojoval generál Špaček ve Francii v řadách 1. čs. pěšího pluku. Po kapitulaci Francie se dostal do Velké Británie a připojil se k čs. peruti Britského královského letectva RAF. Na konci války bojoval i u Dunkerque. Českoslovenští vojáci, bojující na západní frontě, chtěli podle Antonína Špačka dojít se Spojenci až do Prahy:
"Naším úkolem bylo dostat se s Američany ve druhém nebo třetím sledu na naše hranice. Nebo jsme si představovali, že to tak bude. A teprve až budeme na vlastním území, tak nám generál Liška řekne: chlapci, jste doma, tradá! Pro to jsme také odešli do ciziny."V poválečném Československu stihl Antonína Špačka podobný osud, jako stovky dalších válečných hrdinů ze Západu. V roce 1949 dostal ve vykonstruovaném procesu desetiletý trest a řadu let pak strávil v uranových dolech. Hodnost generálmajora získal až po revoluci, v roce 1993. Od roku 2001 stál v čele Československé obec legionářské. Zasazoval se zejména o to, aby se zlepšily životní podmínky válečných veteránů nebo jejich vdov a dalších pozůstalých.
Generál Antonín Špaček byl držitelem vysokých českých i zahraničních vyznamenání. V roce 2006 mu prezident Václav Klaus propůjčil Řád bílého lva vojenské skupiny. V roce 2004 ho francouzský prezident Jacques Chirac vyznamenal důstojnickým Řádem čestné legie.