V Praze byl zahájen 2. ročník Krajanského festivalu

Setkáním v Senátu ČR byl ve čtvrtek dopoledne zahájen druhý ročník Krajanského festivalu v Praze. Přijely na něj krajanské folklorní soubory z Ukrajiny, Chorvatska, Slovenska, Rumunska, ale i z amerického Texasu a dalších zemí. Čtyřdenní festival vyvrcholí v neděli dopoledne krojovaným průvodem na pražských Hradčanech. Podrobnosti má Milena Štráfeldová.

Josef Zoser
V Praze se v tomto týden setkaly dvě nejvýznamnější krajanské akce letošního roku. Na právě končící konferenci o exilu, která se zabývala exilovými vlnami na Západ z let 1948 a 1968, navazuje Krajanský festival. Na něm se naopak představují krajané, jejichž předkové odešli na východ a jihovýchod Evropy už před půl druhým stoletím. Místopředseda Senátu Jiří Liška na zahájení festivalu ve Valdštejnském paláci ocenil, že přesto nezapomínají na své tradice:

"Stejně jako ostatní krajané po celém světě jste si udrželi svůj vztah k vlasti a stále víte, odkud vaše rodiny a vy pocházíte."

Předseda Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí Josef Zoser při té příležitosti připomněl českou menšinu žijící v Chorvatsku. I její zástupci přijeli na festival do Prahy:

"Naše komise byla v Daruvaru, v Rijece, byli jsme i v Lipovci. Hovořili jsme tam s lidmi, kteří nám říkali: nás tady žije dvě stě osmdesát a osmdesát procent místních obyvatel hovoří česky. My jsme do Lipovce přijeli a já jsem si připadal, že přijíždím na moravskou vesnici."

Podobné lokality se dosud najdou i na Ukrajině. Na letošní Krajanský festival odtud přijelo šest souborů. Například v Mikolajevce se ale už česky běžně nemluví:

"Máme u nás český spolek a taneční soubor, sem přijelo čtrnáct lidí. Děvčata i chlapci studují na školách a někteří pracují. Vybíráme české tance z různých oblastí, ty, co byly dříve české,"

uvedl na zahájení festivalu Jura Jakubiský z Mikolajevky. Naopak ve vzdáleném Texasu, odkud do Prahy přijel soubor The Taylor Czech Chorus, se lze dodnes česky domluvit. Potvrdila mi to Shirley Valkova:

Odkud přesně jste?

"Z Tayloru v Texasu."

Odkdy tam žijí Češi?

"18.. - bylo to skoro sto padesát let."

A je tam hodně Čechů?

"Je tam hodně Čechů a my Češi tam toho děláme víc, než ostatní. Jsou tam Američani, Švédové, Němci, máme tam všechny, ale Češi toho dělají víc."

Co jste si připravili na festival? Co budete předvádět?

"Budeme zpívat a hrát na harmoniky."

V pátek a v sobotu se všechny krajanské soubory představí na koncertech v Martinickém paláci na Hradčanech. V neděli pak více než dvě stovky krojovaných účastníků projdou Hradčanským náměstím. Pořadateli krajanského festivalu jsou už tradičně pražské občanské sdružení Sedm paprsků, Folklorní sdružení ČR a krajanská komise Senátu.

Foto: Milena Štráfeldová, Martina Stejskalová