V Praze na Smíchově vzniká největší model kolejiště v Česku

Foto: www.kralovstvi-zeleznic.cz

Víte, kde je v Česku největší model kolejiště? Vzniká v Praze na Smíchově. Má to být zmenšené Česko se vším všudy. Najdete tu vlaky, domy, krajinky i lidi. Třeba jak na dvorku suší prádlo.

Foto: www.kralovstvi-zeleznic.cz
Vláčky a železnice fascinují děti i dospělé. Před rokem se na pražském Smíchově otevřelo prvních 115 metrů čtverečních největší modelové železnice v Česku. Ta se každé tři měsíce rozrůstá. Jako první letos přibyl kraj Ústecký.

"Naše ambice už díky prostoru, který máme k dispozici směřuje k vytvoření zmenšeného modelu ČR. Tento zmenšený model realizujeme po jednotlivých krajích, začali jsme krajem Ústeckým, takže dalších 54 metrů čtverečních, o které rozšíříme expozici, která v celkové míře potom přesáhne tisíc metrů čtverečních. Ale to bude až v roce 2014,"

představil cíl projektu Matěj Horn. Na modelu Ústeckého kraje pracovali modeláři více než 18 tisíc hodin. Přibylo 121 metrů kolejí a 139 nejrůznějších staveb. Je tu krajina v údolí Labe i hustá železniční síť v nejprůmyslovější oblasti Česka. Jak podotýká Rudolf Pospíšil, návštěvníkům určitě neuniknou typické výjevy ze života v severních Čechách.

"Pokud jde o dominanty Ústeckého kraje, tak jsme se pokusili ztvárnit Střekov s jeho zříceninou hradu a zdymadlem, jakožto technickou památkou a potom jsou to jednotlivá nádraží."

Model zachycuje Děčín, Ústí nad Labem a Most. Pozorní diváci tu najdou i ústeckou Setuzu nebo pivovar ve Velkém Březnu či horu Říp. Nechybí ani funkční mostecký autodrom, na kterém budou probíhat závody tracků. K severním Čechám patří samozřejmě i doly.

"Je to téměř věrná maketa největšího povrchového dolu Bílina. Návštěvníci mohou vidět funkční model velkorypadla s pásovým dopravníkem."

Návštěvníci se mohou také podívat, jak modely vznikají. Zjistí, že třeba krajina vzniká z pomačkaných novin, polystyrenu a lepidla. Dozví se, kolik práce dá postavit budovu ústecké chemičky. Všechno tu funguje, jezdí a svítí. O to se starají kilometry kabelu pod modelem. Rudolf Pospíšil zmiňuje i další technické zajímavosti.

"Na tomto kraji, což je zhruba 54 metrů čtverečních kolejiště, použili více než 200 metrů kolejí, zároveň tu máme zhruba 150 staveb, 2500 figurek, asi 200 semaforů, lampiček, návěstidel, autíček."

Systém miniaturních kamer v lokomotivách vláčků zprostředkuje divákům přímý zážitek z jízdy zmenšenou krajinou. Součástí Království železnic je i stálá výstava z historie železnice na našem území a vzdělávací program pro školy. Právě školáci jsou jednou z cílových skupin. Názorně tu mohou vidět i důležité situace z dopravní výchovy. Modeláři pro ně nachystali i dopravní přestupky, třeba špatné přecházení kolejí nebo neukázněného řidiče, který jede na červenou.

Až bude vše hotové, bude Království železnic představovat jakýsi model České republiky. Vláček pojede třeba na Ještěd, Karlštejn a nebo Pražský hrad. Všechno má být skutečné, i pravidelné střídání dne a noci.

Foto:www.kralovstvi-zeleznic.cz