V Praze začíná festival slovenského divadla

Radošínské naivné divadlo - Generál
0:00
/
0:00

Tuto neděli začíná již desátý ročník festivalu Slovenské divadlo v Praze. Během příštího týdne se na pražských scénách, ale i v Karlových Varech, představí osm slovenských divadel se svými nejlepšími inscenacemi. Podrobnosti zjišťovala Milena Štráfeldová:

V příštích dnech v Česku představí slovenští divadelníci opět to nejlepší, co v současné době nabízí slovenská divadelní scéna. Jubilejní desátý ročník uvede celkem devět inscenací:

"Zahajovat bude tradičně Slovenské národní divadlo s hrou Toma Stopparda Konečne slobodný! Pak tady bude Divadlo Astorka Korzo 90 s Milovníky. Dalším titulem je Slovenské komorní divadlo Martin s Novým životem. Pak je tady Divadlo Andreje Bagara Nitra s Testosteronem, což je momentálně nejúspěšnější komedie na Slovensku. Velmi zajímavý a oceněný titul za herecké výkony Juraje Kukury a Emílie Vášáryové je Koza, alebo Kto je Sylvia. Pak tady bude ze stejného divadla, z Divadla Aréna Pán Kolpert. To je možná titul, který diváci znají, protože se u nás hraje v Divadle Na zábradlí. Pak tu tradičně bude Radošínské naivné divadlo s titulem Generál. Pan Lasica tady představí novou premiéru Iluzionisté, na kterou přijde i autor. A bomba bude, nebo by měla být a předpokládáme, že skutečně bude, protože to je muzikál, který se v Bratislavě velice povedl, muzikál Donaha Nové scény Bratislava. Ten titul je inspirovaný slavným anglickým filmem,"

říká ředitel Divadla Bez zábradlí Karel Heřmánek. Právě na této pražské scéně proběhne většina festivalových představení. Hrát se ale bude i v Činoherním klubu a ve Státní opeře. Pořadatelé přehlídky slovenského divadla se pokaždé snaží přivézt českému publiku nejlepší inscenace. Příprava festivalu tak zabere podle jeho ředitelky Hany Heřmánkové celý rok:

"Před divadelními prázdninami už máme víceméně jasno. Přesto ale ještě čekáme na udílení cen Dosky, což jsou nejvyšší divadelní ocenění na Slovensku, která se udělují každoročně na podzim na festivalu v Nitře. Tam je poslední korekce a častokrát se nám stane, že ještě vyměníme některý titul, nebo že naopak navíc přivezeme nějaké oceněné představení."

Pražské publikum si už slovenský divadelní festival oblíbilo natolik, že jeho představení bývají beznadějně vyprodaná.

"Ten festival je především pro diváky. Od začátku jsme si vytkli to, že to nebude žádné klubové představení pro pár teatrologů. A diváci si ho od prvního ročníku našli a mohu říci, že ten zájem je skutečně veliký a neupadá."

Pražské Divadlo Bez zábradlí koncem roku 2004 získalo i scénu v Karlových Varech a letos poprvé tam také uvede slovenská festivalová představení:

"Ve Varech je už ten první titul, Koza, už vyprodaný a druhý se doprodává. Myslím si, že to bude každopádně úspěšné,"

říká k tomu Karel Heřmánek. Jeho Divadlo Bez zábradlí má naopak podle Hany Heřmánkové každý rok příležitost uvést své inscenace na Slovensku:

"My na Slovensko jezdíme, jezdíme na reciproční festival, který připravuje Štúdio L + S pana Lasici v jiném termínu. Oni začínají vždycky 28. října na státní svátek. Takže tam jsme pravidelnými hosty. Kromě toho ale jezdíme i na některá představení mimo tento festival a musím říct, že zájem je pořád velký. Je vidět, že si stále rozumíme."