Václav Klaus na Slovensku - potvrzení "nadstandardních" vztahů?

Prezident Václav Klaus na návštěvě Slovenska, foto: ČTK

Český prezident Václav Klaus ve středu zahájil třídenní návštěvu východního Slovenska. V Košicích - místě častých návštěv československých prezidentů - se už setkal s někdejším primátorem východoslovenské metropole a současným slovenským prezidentem Rudolfem Schusterem. Klausovu cestu na Slovensko sleduje Herbert Brynda.

Návštěvu východního Slovenska pojal Václav Klaus neformálně, proto ho kromě politických jednání čeká také sportovní program v Lopušné dolině a na Štrbském Plesu. Po setkání s prezidentem Schusterem si Klaus prohlédne historické centrum Košic a u katedrály sv. Alžběty slavnostně odhalí dlaždici se svým jménem a datem návštěvy východoslovenské metropole. Této pocty se předchozímu českému prezidentovi Václavu Havlovi, který Košice naposledy naposledy navštívil v roce 1999, nedostalo. Zavolal jsem proto do Bratislavy zeptal se politologa a bývalého slovenského ministra mezinárodních vztahů Pavola Demeše, jak Slováci vnímají Václava Klause ve srovnání s Václavem Havlem...

Prezident Václav Klaus na návštěvě Slovenska,  foto: ČTK
"Václav Klaus je podle mého názoru na Slovensku vnímán jako expert a pragamatický politik, ale nemyslím si, že by byl vnímaný lépe než Václav Havel. Myslím si, že byl Václav Havel Slovákům bližší."

Je známo, že ještě jako premiér nalezl Václav Klaus snadno společnou řeč s Vladimírem Mečiarem, politicky odlišně orientovaným, a totéž platí o vztahu premiérů Špidly a Dzurindy. Jak byste charakterizoval vztah Rudolfa Schustera a Václava Klause coby prezidentů? Myslíte, že "chemie porozumění" funguje i mezi nimi?

"Oba prezidenti jsou velmi pragmatičtí lidé, kteří vědí, jak zacházet s mocí. A dovedou oslovovat velké množství lidí. Takže si myslím, že jejich vztah je spíše vztahem dvou pragmatických politiků než lidí, kteří si jsou nějak zvláště blízcí."

Přestože jsou obecně česko-slovenské vztahy označovány za nadstandardní, jisté tenze tu jsou, například migrace slovenských Romů do ČR nebo opatření na česko-slovenských hranicích. Domníváte se, že prezidenti mohou přispět k jejich odstranění?

"Přestože mají prezidenti obou zemí - Slovenska a České republiky - podle ústavy poměrně malé pravomoci, jsem přesvědčený, že mohou přispět ke zkvalitnění vztahů mezi oběma republikami v různých oblastech. I tato návštěva prezidenta Klause, která nevede do hlavního města Slovenské republiky, ale na východní Slovensko, a bude mít neformální a přátelský charakter, během níž se setká s mnoha lidmi, se mi jeví jako dobře zvolená cesta, která zase přispěje k jakémusi sblížení, a na počátku roku vyšle signál o dobrých vztazích mezi oběma republikami."

Václav Klaus se v Košicích setká také se zástupci české menšiny. Předsedkyně Českého spolku na Slovensku Dagmar Takácsová chce českému prezidentovi poděkovat za péči, kterou mateřská republika svým krajanům na Slovensku věnuje, hodlá ale také poukázat na drobné překážky, jimž stále musí Slovenští Češi čelit:

"Přestože byl několikrát novelizován zákon o státním občanství České republiky, jsou ještě jisté malé skupiny příslušníků české komunity na Slovensku, kterých se tento novelizovaný zákon netýká a nemohou proto dosáhnout občanství České republiky, takže možná, že trochu takovou vstřícnost při dotáhnutí této právní úpravy do úplné dokonalosti ke spokojenosti české komunity na Slovensku, že by ještě možná bylo žádoucí ze strany České republiky, i když si samozřejmě můžeme velmi pochvalovat to, že ty opakované novelizace zákona většinu české krajanské komunity ve vztahu ke dvojímu občanství už ošetřili."

Návštěva českého prezidenta na východním Slovensku končí v pátek odpoledne.