Vladimír Špidla: Vztahy se Slovenskem jsou vynikající

Mikuláš Dzurinda a Vladimír Špidla, foto: ČTK

Státní svátek 28. října strávil český premiér Vladimír Špidla na oficiální návštěvě Slovenské republiky. Kolega Herbert Brynda jeho cestu sledoval a přivezl s premérem rozhovor na téma vzájemných vztahů obou národů.

Mikuláš Dzurinda a Vladimír Špidla,  foto: ČTK
Premiéra Vladimíra Špidly jsem se na slavnostní recepci, pořádané českým velvyslancem na Slovensku Rudolfem Slánským, zeptal nejdříve na jeho hodnocení česko-slovenských vztahů, 85 let po vzniku společného státu Čechů a Slováků a bezmála 12 let od jeho rozdělení:

"Nemohu je hodnotit jinak než jako vynikající a zcela bezprostřední, což je vidět na každém kroku. Ty dva dny, včerejší a dnešní, jasně ukazují, že ten vztah je ještě hlubší, než obvykle konvenčně uvažujeme. Je založen na hlubší společné tradici, než je tradice Československa. Na druhé straně ta československá tradice je jednou z významných kořenů státnosti obou národů."

Co považujete za nejdůležitější závěry jednání, ať už s premiérem Dzurindou, předsedou Národní rady Hrušovským, nebo s prezidentem Schusterem?

Vladimír Špidla a předseda Národní rady SR Pavol Hrušovský,  foto: ČTK
"To, co považuji za nejdůležitější je fakt, že se projevuje velmi hluboké a intenzivní sblížení mezi Českou a Slovenskou republikou. Nikoliv v technicko-politickém smyslu, ale v takovém smyslu existenciálním. Prostě je jasné, že si rozumíme, že je velká tendence rozvíjet společné dědictví. Je také zřejmé, že jeho rozvíjení má cenu v evropské integraci. Zabývali jsme se velmi podrobně otázkami evropské integrace. Mohu říci, že v tomto bodu jsou naše názory velmi blízké. Zabývali jsme se také, - protože jsme si to mohli dovolit, to je mimořádně zvláštní a také slovenští politici to několikrát říkali, že v okamžiku, kdy jednáme spolu, tak můžeme mluvit bez diplomatických opatrností, - odhady možného vývoje mezivládní konference, postoji jednotlivých států a podobně."

Vzpomněl vůbec někdo během Vaší návštěvy skutečnost, že 28. říjen byl také dnem vyhlášení federace?

"Ne, tuto otázku nikdo nevzpomínal, ale naopak se v řadě rozhovorů se slovenskými politiky objevila myšlenka, že by se 28. říjen měl stát i státním svátkem Slovenské republiky a byla významně oceňována postava T. G. Masaryka. I tak, že ho Slováci uctí nějakým symbolickým způsobem v Bratislavě. Je otázka, jakou to přesně bude mít formu. Ale je to jasné a velmi intenzivní."

Kdybyste měl jmenovat jeden dva problémy v těch téměř idylických česko-slovenských vztazích... Existují vůbec?

"Existují témata, která jsou různým způsobem jako problémy traktována. První je problém vnitřní Schengenské hranice, kde zřetelně vidím, že je ve sdělovacích prostředcích tendence to interpretovat nebo dezinterpretovat. Jako kdyby vznikala jakási železná opona. Je to prostě nesmysl, protože se počet hraničních přechodů rozšiřuje a že existují některé přechody, které nejsou oficiální, polní cesty a podobně, které budou zahrazeny určitými technickými překážkami, to je zcela normální a je to ku prospěchu obou zemí, protože ilegální pašování lidí není nic, co by nám prospívalo. A také je velmi málo chápáno to, že ti lidé, kteří žijí na obou stranách hranice, budou mít od těch zábran klíč. Pro sousedství to tedy nebude technicky znamenat žádnou překážku. Tato otázka, která je rozehrávaná jako velký problém, je ve skutečnosti problém malý. Druhá otázka, o které se občas debatuje, je otázka migrace slovenských občanů do České republiky, kde je velmi důležité, aby společná skupina pana místopředsedy Csákyho a Mareše situaci zhodnotila. Podle všeho nemá nikdo realistickou představu, jaký je rozsah tohoto jevu. Fakt, je že data jsou nižší než realita, ale jsou oficiální a jistým způsobem jsou kontinuální, to znamená žadatelé o azyl, tak se ukazuje, že se to zvyšuje v podstatě bezvýznamně. Poslední čísla jsou z 850 na 900 lidí za rok. To není nic, co by bylo přehnané. Ale rozsah toho problému není ještě plně zřejmý, takže to se objevuje také jako problém."

Vladimír Špidla
Návštěva měla silný emocionální podtext z obou stran, co byl pro Vás vůbec nejsilnější emocionální zážitek?

"Opravdu nejsilnějším zážitkem bylo pokládání květin k pomníku 28. října se slovenským premiérem Mikulášem Dzurindou, kterému ovšem předcházela řada kratších debat a pochopil jsem, že to je pravda, že to není diplomatická forma. Že ten zážitek společné vzájemnosti a dějin, za které se nemusíme stydět, je pravda, že reálně existuje, že ty květiny nebyly položeny formálně, ale jako skutečné uctění kořenů naší státnosti."

Slovensko je druhý největší obchodní partner České republiky, jak podle Vás splnila účel podnikatelská mise, která Vás doprovázela? A přispějí podobné akce k ještě čilejší obchodní výměně?

"Měl jsem příležitost s nimi mluvit dnes asi před dvěma hodinami a rozhodně překypovali činorodostí a bylo vidět, že to je podnět. Samozřejmě žádný průlom, protože ty vztahy jsou velmi intenzivní, a už když jste řekl, že to je náš druhý obchodní partner, přičemž Slovensko má 5 milionů obyvatel a SRN 80 milionů, tak z toho vidíte, že ty vztahy jsou neobvykle intenzivní,"

říká v exkluzivním rozhovoru pro Radio Praha český premiér Vladimír Špidla.