Ve Vysokém Mýtě vznikne muzeum věnované autům i tradici karosářství

Foto ilustrativa: Barbora Kmentová

Vysoké Mýto by v budoucnu mohlo lákat turisty nejen na místní pamětihodnosti, ale i na muzeum karosářství. Jak by mělo vypadat muzeum věnované oboru, který má v tomto východočeském městě dlouhou tradici?

Karoserie se začaly ve Vysokém Mýtě vyrábět ve dvacátých letech 20. století. Firma Sodomka si brzy získala věhlas a její výrobky patřily ke špičce. Postupně se začala orientovat nejen na osobní vozy, ale i autobusy. Po II. světové válce byla firma znárodněna a dostala nový název Karosa.

Záměr vybudovat muzeum, které by tradici karosářství připomínalo, je dlouhodobý, říká ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek:

"V současné době byla podána žádost do regionálního operačního programu, abychom získali na tento záměr peníze."

Muzeum by neslo název Muzeum českého karosářství, nesoustředilo by se jen na podnik Sodomka. Karosárem totiž bývalo v někdejším Československu na tři sta.

"Muzeum by neslo název Muzeum českého karosářství. Návštěvník by se tam dozvěděl, jak se dřív karosérie vyráběly, jak se stavěly. Dnes už málokdo ví, že nejdříve byl automobilový podvozek, na něm dřevěná kostra a pak se na ten dřevěný rám dávaly jednotlivé díly plechové karosérie. Kromě toho, že by návštěvník viděl postup při výrobě karosérie, tak by se dozvěděl o historii firmy Sodomka, ale také o dalších nejvýznamnějších českých karosárnách."

Foto: www.ikarusbus.cz
Bude o tento typ muzea zájem?

"Automobilová muzea návštěvnost mají velikou. Sám jsem před dvěma lety podnikl cestu po automobilových muzeích v sousedním Německu, ale i ve Francii a Švýcarsku. Tam jsem viděl, že když jsou expozice pojaty moderně a zajímavě, tak je návštěvnost veliká. Navíc, když to nebude ryze automobilové muzeum, ale muzeum zaměřené na karosářství, kde návštěvník uvidí i jednotlivé pracovní postupy, tak si myslím, že by to mohlo lidi přilákat, protože muzeum s podobným zaměřením a tématem, pokud mě je známo, neexistuje."

Muzeum by podle plánů mělo vzniknout v nevyužívaných budovách bývalého soudu a věznice, na náměstí Přemysla Otakara II. Návštěvníkům by se mělo otevřít v roce 2013.