Večerníčkům Jiřiny Bohdalové předcházely rozhlasové postavičky

Jiřina Bohdalová, foto: ČTK

Dnes v archivu zapátráme, čím rozhlas v minulosti bavil své dětské posluchače. Co mohli poslouchat dnešní čtyřiceti až padesátiletí. Vrátíme se 40 let zpátky, kdy se dětský posluchač těšil velké pozornosti programových pracovníků a nebyla nouze ani o dobré herce a zpěváky, kteří se dětské tvorbě věnovali. Kromě slavného Hajaji najdeme v depozitáři rozhlasových pásů i pohádky dramatizované a několik hudebních komediálních pohádek.

Jiřina Bohdalová,  foto: ČTK
Na Silvestra v Helemichli, Bleděmodrý Petr, Žabákova dobrodružství, My se vlka nebojíme... To jsou některé z titulů, které se do paměti posluchačů zapsaly nejsilněji. V některých se prosadila výrazná hudba, jinde scénář Ivo Fischera, některé vynikaly osobitou a dynamickou režií Jiřího Horčičky, všechny pak měly společné silné a rozhlasovému mikrofonu uzpůsobené herecké výkony. Například Jiřiny Bohdalové.

Společně s Josefem Hlinomazem jako Policejním psem slyšíme Jiřinu Bohdalovou v roli Bleděmodrého Petra z roku 1964. A o dva roky později se v Žabákových dobrodružstvích objevuje jako Krysa. Krtka hraje Ivo Gübel.

Jiřinu Bohdalovou proslavili především Křemílek, Vochomůrka nebo skřítek Rákosníček v televizních Večerníčcích. Vyznačují se typickou deformací mluvy a dikce. O dobrých deset let dříve u rozhlasového však už byly v podstatě tyto výrazové polohy objeveny. A důležité je jistě i to, že obě ukázky jsou z her režírovaných Jiřím Horčičkou, který se proslavil invenčním a inspirativním přístupem k herecké práci. Ve filmu, který o Jiřině Bohdalové natočil režisér Polesný v letošním roce, herečka vzpomíná, že úplný počátek byl v práci s dětmi a v předčítání pohádek. Než nastoupila hereckou dráhu, působila totiž krátce jako učitelka.