Bre - ke - ke. Vodníka můžete na pražské Kampě potkat dodnes

Jiří Vodník Pánek

Zelené šaty, botky rudé, zejtra moje svatba bude... Pamatujete na báseň Vodník ve sbírce Kytice od Karla Jaromíra Erbena? Vodníka můžete potkat i na pražské Kampě i dnes. Je jím Jiří Pánek.

Neřídí se žádným rozvrhem, potkáte ho v kůži vodníka nejen na Kampě, ale i v různých českých městech. Je zkušeným hercem a loutkohercem a vodníka hraje rád i po téměř padesáti letech.

Vodník se vždy objeví nečekaně | Foto: Juan Pablo Bertazza,  Radio Prague International

Představte si, jdete po Kampě, a ve chvíli, kdy to nejméně čekáte, narazíte na podivného tvora oděného v zeleném, který se toulá, mizí a zase objevuje v těsné blízkosti vody. Jiří Pánek je zkušený téměř sedmdesátiletý herec, který již půl století baví malé i velké svou postavou vodníka, jedné z nejoblíbenějších postav slovanského folkloru. Jeho pověstné bre- ke-ke uslyšíte v pohádkách, objevuje se v básni Vodník a dokonce i v symfonii Antonína Dvořáka.

"Tuto postavu hraji od doby, kdy jsem se učil zacházet s loutkami a marionetami. V té době jsem hrál klauna a také vodníka, ale zůstal jsem hlavně u role vodníka," vysvětluje Jiří Pánek. Vodník se stal zásadním symbolem české kultury, že by se dal postavit na roveň pivu a perníku.

Kampa je pro vodníka místem par excellence

A kde jinde můžeme tuto bytost najít? Zejména v pohádkách a také v některých českých filmech. Vodníka si zahrálo několik českých herců. Vzpomínáte na Miloše Kopeckého, hlavu vltavských vodníků, ve filmu Jak utopit doktora Mráčka? A nebo na proslulé pohádkové vodníky Josefa Dvořáka, který je dovedl k dokonalosti?

Loutka vodníka | Foto: Juan Pablo Bertazza,  Radio Prague International

Jiřího Pánka nenajdete na Kampě pravidelně. Kromě působení v Praze hraje také kapitána Jacka Sparrowa, mušketýra D'Artagnana nebo třeba patriarchu Čecha v různých městech, například v Českých Budějovicích, Českém Krumlově nebo Telči. Sám však uznává, že ostrov Kampa je možná místem par excellence právě pro slavného vodníka.

"Prostě tady je Vltava a vodník k Vltavě neodmyslitelně patří, stejně jako takzvaný dřevěný Vodník Kabourek mezi mlýnem a restaurací. Ale můj vodník je vidět na Kampě i na jiných místech".

Sochu Vodníka vedle vodního kola Velkopřevorského mlýna, kterou Jiří Pánek zmiňuje, vytvořil v roce 2010 sochař Josef Nálepa, který se zřejmě inspiroval známými ilustracemi Josefa Lady.

Vodník Kabourek | Foto: Juan Pablo Bertazza,  Radio Prague International

Líčení mu trvá 20 minut

Přestože některé exempláře vodníka jsou nechvalně proslulé tím, že nejsou úplně přátelské, a to až do té míry, že dokážou ve vodě utopit i zlobivé děti, Pánek prozrazuje, že jeho ztotožnění s touto postavou má samozřejmě své hranice.

"Vodníkův vztah k dětem musí být takový, aby se ho příliš nebály, a zároveň aby je dokázal pochopit a trochu povzbudit. Vodník musí být přátelský a snad ani není možné, aby s dětmi vycházel špatně".

Ať už s dětmi, nebo s dospělými, pan Vodník je na ostrově Kampa často vidět, jak se s lidmi fotí a odpovídá na četné dotazy. Vysvětluje, že příprava mu zabere asi dvacet minut, a někdy se dokonce nechá nalíčit ve filmových ateliérech na Barrandově.

Jiří Pánek má za sebou jako herec nejen divadelní a loutková představení, ale také několik prací na pohádkách, které byly zfilmovány. Nyní je v důchodu a říká, že spropitné, které dostává za svou postavu vodníka, mu zajišťuje alespoň nějaký příjem navíc. Není to špatné, dodává, když uvážíme, že její vykonávání nevyžaduje žádnou pevnou pracovní dobu, a jak sám říká, kostým vodníka si obléká, jen když se mu opravdu chce.

"Mám přitom pocit, že bavím lidi, možná i jinými postavami, ale tolik o tom nepřemýšlím. Hrát vodníka je mnohem lepší, myslím, že to lidi hodně baví. Nakonec tahle postava přitahuje větší pozornost".

Cizincům vysvětluje, co vodník pro Čechy zamená

Když Pánek mluví o přitahování pozornosti, nemá na mysli jen Čechy, ale také mnoho cizinců, kteří turistickou oblast Kampa navštěvují. Říká, že ačkoli vodník není v jiných částech světa tak populární, není pro něj těžké být vidět a on se snaží přispět k tomu, aby se o něm vědělo.

"K cizincům mám pozitivní a velmi dobrý vztah. Kontakt s nimi mě nutí mluvit alespoň trochu anglicky nebo německy. Na druhou stranu je pravda, že v některých zemích, jako je Anglie, Portugalsko nebo Španělsko, často ani netuší, co to vodník je."

Ačkoli se skutečně nejedná o celosvětově tak známou postavičku, sám Jiří Pánek vysvětluje, že naštěstí je vše o vodníkovi zcela univerzální: je to přece jen tvor, který žije pod vodou. A to je podle něj okamžitě představitelné pro každého.

Autoři: Zdeňka Kuchyňová , Juan Pablo Bertazza
klíčové slovo:
spustit audio