Velíškova cena těm, kteří se za hrdiny nepovažují

Aleš Babinski, foto: ČTK

Před rokem se občan Michal Velíšek zastal neznámé ženy, kterou v pažském parku napadl útočník. Ten proti němu obrátil pistoli a Velíšek na následky zranění zemřel. Nadace ADRA se rozhodla oceňovat podobné příklady statečného chování. Cenou, která nese jméno po Velíškovi a která byla poprvé udělena v úterý. Komu? Dozvíte se z příspěvku Viléma Faltýnka.

Aleš Babinski, foto: ČTK
V jednacím sále Senátu byla v úterý předána historicky první cena Michala Velíška. Toto ocenění podporuje hodnotu občanské statečnosti v ochraně života a zdraví spoluobčanů, partnery udělování je TV Nova, jejímž byl Velíšek zaměstnancem, ČT a Prima.

"Cena Michala Velíška má být veřejným oceněním hrdinů, kteří se za hrdiny nepovažují. Budeme Cenu Michala Velíška udělovat jako odkaz jeho jednání, jako odkaz odporu proti mlčení a zlu."

řekl Vítězslav Vurst, předseda správní rady nadace ADRA. Poté se obrátil k vdově Ivě Velíškové.

"Chceme vám vyjádřit, že jakkoli jsou důsledky pro vás smutné, jednání vašeho manžela Michala Velíška je pro nás příkladem a výzvou."

Letošní první Velíškovu cenu obdržel Aleš Babinski z Dolní Lutyně. Nominovala ho nemocnice Karviná - Ráj, v jejímž areálu se Babinský zastal sanitářky. Jan Bárta, výkonný ředitel občanského sdružení ADRA, dále z doporučení nemocnice citoval:

"Podobně jako Michal Velíšek je i on otcem malého dítěte, které se tehdy právě narodilo v naší nemocnici, a stejně jako on se zastal napadené ženy. Na půdě nemocnice v Karviné-Ráji se prvního dubna tohoto roku postavil přesile několika útočníků, kteří fyzicky napadli sanitářku na porodním oddělení za to, že je vykázala z toalety určené pouze pro rodičky. Jeden z mužů přitom použil útočnou zbraň nunčaku. Sanitářka i Aleš Babinski museli být ošetřeni na chirurgickém oddělení a skončili v pracovní neschopnosti."

Volba Babinského upozornila na narůstající případy napadení zdravotníků. Babinský sám přijal cenu s rozpaky.

"Chtěl bych vám poděkovat, za cenu... jsem velice rád, že jsem ji dostal, ale nepočítal jsem s ní... bylo to lidské se zastat, myslím, že by to udělal asi každý. Nevím, co víc říct... je mi líto, že pan Velíšek to nepřežil."

Po Velíškově smrti loni v září byl v hlavním městě zřízen nadační fond Bezpečná Praha, který mj. poskytuje pomoc pozůstalým rodinám obětí násilné trestné činnosti.