Vernerovo zlato na přemrzlém ledě

Foto: ČTK

Jednadvacetiletý český krasobruslař Tomáš Verner se stal v Záhřebu mistrem Evropy. Jeho zlatá je první v historii samostatné České republiky, naposledy se evropským mistrem stal Petr Barna v roce 1992.

Foto: ČTK
Už v krátkém programu se Tomáš Verner dostal do vedení. Ve volné jízdě průběžné vedení udržel a choreografií na téma asijského bojového umění vybojoval pro české krasobruslení první zlatou medaili od triumfu Petra Barny z roku 1992. Ziskem titulu předčil své dosavadní maximum z Varšavy, kde před rokem získal stříbro.

Foto: ČTK
V návalu emocí nejdříve začal k hledišti, kde měli značné zastoupení i Češi, mluvit česky. Teprve pak přešel do angličtiny.

"Cítím se výborně, děkuju... Můžu vůbec mluvit česky?"

Celá soutěž byla podle Vernera samotného velmi vyčerpávající. Jet opatrně na tvrdém ledu a přesto na sto procent bere podle něj bruslaři spoustu sil. Sportovní redaktor České televize Miroslav Langer potvrdil, že s ledem měli problémy všichni soutěžící.

Foto: ČTK
"Na kvalitu ledu si stěžují všichni. Ten led je přemrzlý, drobí se a je to nepříjemné alni ne tak ve skocích, i když také, ale hlavně v krokových sekvencích, jejichž obtížnost Tomáš Verner v poslední době hodně zvýšil. Pokud je má provádět v tom vysokém tempu, jak to po něm požadují trenéři a hlavně rozhodčí, tak je to hodně veliké riziko, protože se může stát, že vjede do nějaké rýhy v ledu a může dojít ke kolizi nebo pádu."

Tomáš Verner nakonec zvítězil před celkově druhým Švýcarem Lambielem a třetím Francouzem Joubertem. Závod pro Český rozhlas zhodnotil redaktor Mladé fronty Dnes Tomáš Macek.

Foto: ČTK
"Tomáš Verner řekl na tiskové konferenci, že do toho programu dal srdce, že do něj dal naprosto všechno, ale že si je dobře vědomý, že to není program bezchybný. Protože zaváhal při čtverném toeloopu, nepodařil se mu druhý pokus o axel, ale v Záhřebu v podstatě nikdo z favoritů nepředvedl bezchybnou jízdu. Kazil Joubert, trojitý axel nezvládl Lambiel, takže Tomáš Verner nakonec z těch tří favoritů stál úplně nejvýš."

Připomeňme, že první československou evropskou šampionkou se v roce 1950 v Oslo stala Ája Vrzáňová.