Větrné elektrárny mají v Česku zelenou

0:00
/
0:00

V Česku by se konečně mohl zvýšit zájem podnikatelů o výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Podle odborníků tomu napomůže dlouho očekávaný zákon, který vstoupí v platnost v srpnu. Týká se to i větrné energetiky, která je zatím v Česku v plenkách. Tomuto tématu byla v úterý v Praze věnována i velká mezinárodní konference. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Rozvoj větrné energetiky v Česku je už dnes závislý v podstatě jen na úrovni větrného potenciálu v určitých oblastech republiky. Donedávna byl hlavně závislý na politické vůli či nevůli tento rozvoj podporovat. Toto omezení padlo přijetím zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Právě na tento zákon potenciální investoři a výrobci elektřiny dlouho čekali. Aktivity spojené s "ekologickou" elektřinou sleduje vlídným pohledem i Světová banka, což Radiu Praha potvrdil Martin Dašek ze společnosti International Finance Corporation, která je členem skupiny Světové banky.

"Z pohledu Světové banky je financování aktivit vedoucí k ochraně životního prostředí jednou z priorit. Nepochybně je to příspěvek Světové banky k zlepšení životních podmínek na této planetě."

Martin Dašek,  foto: autor

Má ale vůbec Česká republika příznivé podmínky pro rozvoj větrné energetiky?

"Jsou místa, kde to vhodné je. Samozřejmě, co se týče celkových podmínek, nemůžeme se srovnávat s přímořskými oblastmi, které mají například Německo, Dánsko či Velká Británie. Nicméně určitý potenciál tady existuje. Osobně si myslím, že Česká republika má potenciál zejména pro využití biomasy, malých vodních elektráren a větrná energetika je na třetím místě."

Pražská konference měla investorům a výrobcům "větrné" elektřiny ukázat, že zásluhou nového zákona dnes mají k podnikání vytvořené jasné podmínky, že mají garantovány dlouhodobé jistoty pro podnikání. Šéf společnosti Ecoconsulting a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, jeden ze spoluautorů zákona, to považuje za výrazný krok vpřed.

Martin Bursík,  foto: autor
"Najednou ty projekty, které se až dosud musely hodně opírat o nějaké dotační tituly z evropských fondů nebo ze Státního fondu životního prostředí, se stávají čistě komerčními projekty, které jsou také komerčně financovatelné. A tohle je významný posun."

Jinými slovy řečeno, z větrné energetiky se stává docela dobrý ´kšeft´...

"To je ale správné. Ekologická politika y dlouhodobě měla využívat ekonomické nástroje. Ochranu životního prostředí nelze postavit jenom na altruistech, lidech, kteří to dělají jaksi od srdce. Tohle je vlastně filosofie přístupu Evropské unie. Ta členským státům uložila ve směrnici, aby každý stát přijal nějaký model podpory obnovitelných zdrojů energie. My jsme u nás zkombinovali to nejlepší, co jsme v Evropě našli, německý a rakouský systém pevných výkupních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů plus španělský systém, který je více tržní. Dá se očekávat, že v následujících pěti letech, když všechno půjde dobře, zdvojnásobíme výrobu čisté ekologické elektřiny z obnovitelných zdrojů. A za tím je třeba vidět to, že se sníží emise znečišťujících látek z výroby elektřiny v uhelných elektrárnách."