Vichřice Emma zasáhla o víkendu Česko

Foto: ČTK

O víkendu zasáhla část Evropy bouře nazvaná Emma. Vichřice provázená prudkými srážkami a krupobitím, která dosahovala až síly orkánu, má na svědomí několik lidských životů a značné materiální škody.

Foto: ČTK
V důsledku vichřice zemřeli v České republice dva lidé, jedenáctiletou dívku zabil v Líbeznicích u Prahy padající strom a Sadské na Nymbursku zemřel pod zříceným plechem sedmasedmdesátiletý kněz. Několik lidí bylo zraněno.

Řada domácností zůstala bez dodávek elektrické energie. Na vrcholu kalamity bylo podle údajů ČEZ v sobotu dopoledne bez elektřiny asi 920 tisíc domácností. V Plzeňském, Karlovarském, Královehradeckém a Pardubickém kraji byl vyhlášen stav nouze. Během pondělka by měly být všechny dodávky proudu obnoveny. Kvůli výpadku na lince velmi vysokého napětí byl na čas odstaven také Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín. Podle mluvčího koncernu Ladislava Kříže způsobila bouře energetické společnosti ČEZ možná větší škody, než před rokem orkán Kyrill.

Foto: ČTK
"Ty škody budou zřejmě obdobné ne-li vyšší než byly za Kyrilla v loňském roce, kdy ty škody dosáhly výše 100 milionů korun. Ty letošní budou obdobné, spíše o něco vyšší, protože během loňského Kyrilla nebyl poničen ani jeden sloup velmi vysokého napětí. Letos jich máme 7 a jejich výstavba je velice nákladná."

ČEZ odhaduje škody na více než 150 milionů korun. Nejvíce škod napáchal vítr ve východních Čechách. Energetická společnost E.ON, která zabezpečuje dodávky elektřiny na jihu Čech a Moravy, odhaduje škody na desítky milionů korun.

Vichřicí by zasažen také Národní park Šumava. Podle odhadů zde ale škody, který vznikly po bouři Emma jsou menší než ty, které za sebou zanechal loňský orkán Kyrill. Předpokládá se, že vichřice skácela na desítky tisíc metrů krychlových dřeva. Menší škody než Kyrill vichřice způsobila i v Krkonošském národním parku. Lesy České republiky odhadují objem vichřicí poničeného dřeva na stovky tisíc metrů krychlových.

Foto: ČTK
Vichřice způsobila problémy také na železnici, v Česku bylo neprůjezdných celkem 40 železničních úseků, které zablokovaly vyvrácené a polámané stromy. Všechny tratě byly do nedělního večera postupně zprůjezdněny. Neprůjezdné nebyly jen železniční tratě, ale také některé silnice. V důsledku bouře byl na některých tocích, např. na horním toku Otavy, vyhlášen až třetí stupeň povodňové aktivity.

Krátce po odeznění bouře začali lidé sčítat škody, které po sobě živel zanechal. Pojistné události budou lidé hlásit během pondělka a následujících dnů, řekl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

"Zatím odhady hovoří o tom, že budeme mít asi 5 000 pojistných událostí v celé České republice, což je méně, než bylo po Kyrillu. Po Kyrillu jsme likvidovali přes 42 000 pojistných událostí, ale ta čísla mohou ještě vyrůst, tohle jsou opravdu předběžné odhady. Předpokládáme, že budeme vyplácet přes 100 miliónů korun."