Viníkem je "lidský faktor"

Ještě minulou středu si mnozí mysleli, že česká ekonomika na tom není zrovna růžově. O 24 hodin později ale bylo všechno jinak. Statistici a celníci se přiznali, že se ve svých výpočtech fatálně zmýlili. Tato chyba ovšem před tím vedla k řadě špatných rozhodnutí. Jak ale soudí Zdeněk Vališ, nikdo za ní zřejmě neponese odpovědnost.

Vlastně bychom se měli všichni radovat. Vždyť jde o skvělou zprávu. Český statistický úřad na základě mylných údajů od celníků nezapočítal do vývozu za loňský rok zboží za neuvěřitelných 40 miliard korun, takže deficit obchodní bilance je jen poloviční, než bylo dosud uváděno. Tím pádem musel být opraven i údaj o hospodářském růstu. Ten byl pro změnu dvakrát větší. Česká ekonomika tedy nejenže nezpomalila tempo růstu, ale naopak zrychlila. A navíc růst nebyl tažen především výdaji domácností, jak dosud všichni odborníci tvrdili, ale exportem, což je bezesporu velice příjemné zjištění.

Ve světle nečekané změny ve statistických údajích se ukazuje, že čeští exportéři se dokázali prosadit navzdory krizi evropského, zejména německého hospodářství, navzdory letním povodním i silné koruně. Na druhé straně se všem odborníkům, domácím i zahraničním, obchodníkům či investorům musí obrazně řečeno otevírat kudla v kapse a nejraději by asi šli všechny viníky onoho skandálního omylu bez lítosti zamordovat. Půl roku totiž stavěli všechna svá rozhodnutí na tom, že se ekonomice nijak zvlášť nedaří. Na základě špatných dat byly třeba vypracovány prognózy, na kterých stojí státní rozpočet.

Pro Českou národní banku jsou zase údaje o hospodářském růstu informací nejvyššího významu při rozhodování o cílení měnové politiky. Dnes centrální banka zjišťuje, že snižování úrokových sazeb v loňském roce bylo vyvoláno špatnými informacemi. Trhy byly po celou tu dobu mateny falešnými údaji a mnozí zřejmě prodělali desítky miliónů. Nesprávná čísla se bezesporu dotkla i života obyčejných lidí. Ti u vědomí předkládaných informací o stavu ekonomiky si například místo úspor kupovali raději auta. Po čtvrtečním odhalení také mohou zahodit všechny své analýzy hospodářského vývoje domácí analytici a mezinárodní finanční instituce. Všechno je nutné zpracovat znovu od začátku.

Věc má ale i důležitý politický rozměr. Až dosud se dalo sociálním demokratům předhazovat, že pod jejich vládou česká ekonomika upadá. Teď už to tak jednoznačné není. To ale může mít jeden velice nepříznivý důsledek. Není žádným tajemstvím, že ve Špidlově straně není příliš silná vůle prosadit důslednou reformu veřejných financí. Jejím nejzarytějším odpůrcům nyní dává chyba statistiků do rukou argument, že není nutné s reformou spěchat. Nelze se proto divit tomu, že mnozí odborníci i politici volají ve spravedlivém rozhořčení po strašlivém potrestání viníků bezprecedentního kiksu.

Spáchat něco takového soukromá firma, okamžitě ji všichni zažalují o náhradu škody. Určitě by také padlo její vedení a finanční úřady spolu s policií by se začaly zajímat, jestli nešlo o záměrnou manipulaci s čísly. Státním institucím - Českému statistickému úřadu a celní správě - ale, jak se zdá, nic nehrozí. Premiér Špidla se už nechal slyšet, že "Předseda statistického úřadu je nezávislý, je jmenován prezidentem na návrh vlády a nemůže být nějakým způsobem vůči němu vyvozována personální odpovědnost". Na pomoc kolegům přispěchal rovněž statistický úřad Evropské unie Eurostat. Prý jde o velkou chybu, nikoli však výjimečnou. "Čas od času se takové věci stávají", řekl ČTK jeden tamní expert. Loni ostatně Lucembursko měnilo kvůli statistické chybě údaje o hrubém domácím produktu o 1,5 procenta. Nakonec to tedy dopadne jako vždy, například v případě odpovědnosti za vytopení pražského metra. Za viníka bude prostě označen nikdy blíže nespecifikovaný lidský faktor.