Vinohrad mezi památkami

Svah s vinicí pod Jezuitskou kolejí v Kutné Hoře, foto: Petr1888, CC BY-SA 3.0 Unported
0:00
/
0:00

Zajímavou raritou se může pochlubit Kutná Hora. Nestává se totiž často, že byste našli vinohrad přímo mezi historickými památkami. Ale jak se za chvíli dozvíte, keříky viné révy tu můžete objevit přímo na svahu pod bývalou Jezuitskou kolejí.

Svah s vinicí pod Jezuitskou kolejí v Kutné Hoře, foto: Petr1888, CC BY-SA 3.0 Unported
Pokud se podaří dotáhnout záměr radnice do konce, bude tu fungovat jakési muzeum vína v přírodě. Stanislav Rudolfský se svou rodinou tady obnovil vinice teprve před pár lety. Začátky pěstování vinné révy ale sahají hluboko do historie.

"Ta tradice je úžasná a dlouhá. První písemná zmínka je z roku 1101 v Kosmově kronice. Ale bohužel ta tradice byla přerušena, poslední vinohrad zanikl v roce 1920 právě tady pod Jezuitskou kolejí."

Už teď nemůže vinici nikdo přehlédnout. V centru Kutné Hory nedaleko známého chrámu sv. Barbory zabírá část svahu. Na první sklizeň hroznů se už těší provozovatelka sousední restaurace Jaroslava Maturová.

"První dvě řady, které jsou blízko ke stolům, je viná réva hodně ranná. Počítáme s tím, že jak bude dozrávat, tak budeme hostům stříhat na ochutnání čerstvé víno na stůl."

Vinařka Stanislava Stávková má už plán, jak celý svah oživit.

"Udělat tam takovou naučnou vinařskou trasu, kde by si lidé mohli přečíst o tom, co se tam pěstuje, jakým způsobem a aby to byla i biovinice, vinohrad, který není ošetřen chemickými prostředky, jak se to dělalo dřív."

Turistů v těchto místech není právě málo a tak se zdejší vinohrad může stát další zajímavostí.