Vítězkou ankety Sportovec roku 2009 se stala rychlobruslařka Martina Sáblíková

Martina Sáblíková, foto: ČTK

Česko zná svého Sportovce roku 2009. Anketu Klubu sportovních novinářů vyhrála rychlobruslařka Martina Sáblíková. Sportovní legendou byla vyhlášena bývalá krasobruslařka Ája Vrzáňová.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se stala Sportovcem roku už podruhé v kariéře. Od sportovních novinářů získala 1645 hlasů. Zdá se, že anketě v posledních letech kralují ženy. Sáblíková byla už čtvrtou ženou, která ji vyhrála. Na trůn se vrátila i díky tomu, že byla v nominované desítce jedinou letošní mistryní světa.

Martina Sáblíková,  foto: ČTK
"Rok 2009 byl v mojí kariéře určitě nejúspěšnějším rokem. Podařilo se nám vyhrát mistrovství světa ve čtyřboji, což jsem nikdy nepředpokládala, že bych mohla vyhrát. K tomu ještě vítězství na mistrovství světa na 5 kilometrů a k tomu jedno stříbro, což bylo super,"

zhodnotila rok 2009 v České televizi Martina Sáblíková. Korunu pro vítěze si přišla v přímém přenosu poprvé vyzvednout osobně, před dvěma lety se ceremoniálu kvůli závodům nemohla zúčastnit. Ocenění jí předala sedminásobná olympijská vítězka v gymnastice Věra Čáslavská.

Druhá se v anketě umístila oštěpařka Barbora Špotáková. Zatímco loni byla jako olympijská vítězka jedinou favoritkou v anketě Sportovec roku, nyní se prý cítila jako jedna z davu, neboť adeptů na vítězství bylo víc. Třetí skončil Josef Váňa, který v říjnu krátce před svými 57. narozeninami vyhrál pošesté Velkou pardubickou.

Zleva: Ája Vrzáňová,  Věra Čáslavská,  Martina Sáblíková,  Barbora Špotáková a Josef Váňa. Foto: ČTK
Váňa se jako jediný z oceněných aktivních sportovců dočkal od obecenstva při přímém přenosu České televize potlesku vestoje a řekl:

"Bylo to úžasné, celý ten aplaus, ale hlavně bych chtěl poděkovat svému synovi, který mi po neúspěšném prvním startu v této sezóně, když zlí jazykové říkali: už jsi starý, nech toho, tak mladý mě říkal: taťko, přece neskončíš sedmým místem na Albertovci. Děkuji Pepčo."

Zda pojede Velkou pardubickou i v roce 2010, zatím Váňa neví. Momentálně má problémy s rukou, ale ještě před chirurgickým zákrokem ho čeká na zámku Opočno tradiční hon.

Sportovní legendou byla vyhlášena bývalá krasobruslařka Ája Vrzáňová, dvojnásobná mistryně světa, která emigrovala po londýnském šampionátu v roce 1950. Českého ocenění si žena, která jako první na světě skočila dvojitý lutz, vážila více než krasobruslařské Síně slávy:

Věra Čáslavská s Ájou Vrzáňovou,  foto: ČTK
"Tento rok jsem byla uvedena do Světové síně slávy v Los Angeles, ale dnes toto krásné ocenění od vás, je pro mě opravdu vrchol."

Ája Vrzáňová české sportovce sleduje, samozřejmě nejvíce krasobruslaře Tomáše Vernera, a chystá se i na olympijské hry do Vancouveru. Mezi týmy pak jasně vyhrál anketu Sportovec roku daviscupový výběr tenistů.

Vyhlášení vítězů se neslo v adventním čase i v duchu obdarovávání. Například Barbora Špotáková dostala od své slavné předchůdkyně Dany Zátopkové dřevěný oštěp. Nečekaný dárek dostala i Ája Vrzáňová, která si ráda zahraje tenis. Svoji raketu ji věnovala bývalá třetí hráčka světa Hana Mandlíková, Tomáš Berdych pak bundu daviscupového týmu z finále.