Víza do USA nepadla

Cyril Svoboda s Condoleezzou Riceovou, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Dvě cesty přes Atlantik absolvoval v poslední době šéf české diplomacie Cyril Svoboda kvůli změně vízového režimu. Zatímco dubnová cesta do Kanady přinesla příslib přezkoumání povinností českých občanů mít kanadské vízum, současná ministrova návštěva Spojených států naše očekávání v tomto směru nenaplnila.

Cyril Svoboda s Condoleezzou Riceovou, foto: ČTK
Česká republika dlouhodobě usiluje o narovnání asymetrického vztahu, kdy Češi k cestám do USA potřebují víza, zatímco Američanům k návštěvám Česka stačí cestovní pas. Po setkání s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou byl šéf české diplomacie poměrně skeptický: "Pokud jde o vládu Spojených států amerických, tak velmi rádi viděli Českou republiku co nejdříve jako zemi, kde víza nebudou. Ve Spojených státech ale je faktické rozhodnutí v rukou Kongresu. Tady tlouct do stolu nám nic nepomůže, to si maximálně uděláme mozoly. Tady je potřeba vytvářet mnoho koalic."

České argumenty ve prospěch bezvízového styku zopakoval ministr Svoboda i během setkání s předsedou zahraničního výboru Senátu Richardem Lugarem. "Upozorňoval právě na otázku ilegální migrace, čímž teď Spojené státy americké žijí jako velkým tématem. To znamená, že naopak reakce Spojených států je spíše hranice přísněji střežit než uvolňovat. V této atmosféře vám teď nikdo neslíbí konkrétní termín. To je důvod, proč upozorňuji, že i my máme vyzývat naše občany, aby neporušovali pravidla ve Spojených státech, protože to je argument, který se dá používat ze strany Spojených států amerických,"řekl po setkání ministr Svoboda.

V úsilí o narovnání asymetrického vízového vztahu nás podporuje většina zemí Evropské unie. Mluvčí americké ambasády v Praze Jan Krč se ale obává, že jedna návštěva českého politika v Americe, byť na ministerské úrovni, současnou situaci jen tak nezmění: "Ta změna by vlastně mohla přijít jen se změnou zákona, a ne formou vyjednávání na ministerstvu zahraničí ve Washingtonu. Nečekáme tedy, že se něco v tento moment změní."

Cyril Svoboda předal Rádiu Svobodná Evropa šek, foto: ČTK
Američané vytrvale odmítají zrušit víza pro občany postkomunistických evropských zemí s poukazem na svůj zákon, který nedovoluje zavést bezvízový režim, pokud počet odmítnutých žádostí o víza z dané země neklesne po dva roky po sobě pod tři procenta. V případě Čechů je to v současné době asi každý desátý žadatel.

Ministr Svoboda také ve Washingtonu předal zástupcům Radia Svobodná Evropa - Radia Svoboda šek na 27 milionů korun. Tuto částku poskytuje česká vláda jako příspěvek na stěhování stanice z centra Prahy. Mluvčí stanice Donald Jensen k tomu řekl: "Český příspěvek je velmi významný. Budova a moderní zařízení bude stát asi 14 milionů dolarů. Nová lokalita je pro naši práci vynikající a jsme s ní velmi spokojeni."

Spokojen byl také ministr zahraničí Cyril Svoboda: "Důležité je, že jsme se dohodli s našimi partnery ve Spojených státech. Je důležité, aby pokračovalo vysílání Radia Svobodná Evropa - Radia Svoboda z České republiky, a bude lepší, když to bude z bezpečnějšího místa."

Radio Svobodná Evropa - Radio Svoboda by mělo začít vysílat z pražského Hagiboru po roce 2008.