Náměstek amerického ministra zahraničí na cestě za evropskými spojenci

US-Vizeaußenminister Richard Armitage in Prag (Foto: CTK)

Náměstek amerického ministra zahraničí Richard Armitage je na několikadenní cestě po Evropě, během níž chce se spojenci USA probrat především situaci v Iráku. Během úterní návštěvy Prahy jednal na toto téma s ministry zahraničí a obrany Cyrilem Svobodou a Karlem Kühnlem.

Richard Armitage v Praze (Foto: ČTK)
Armitage předpokládá, že napětí a počet teroristických útoků se bude v Iráku před lednovými volbami stupňovat. Rozhovory v Praze proběhly den po další sérii výbuchů v Bagdádu i jinde v Iráku, které si vyžádaly několik desítek obětí. Jeho slova také přišla ve chvíli, kdy česká vláda schválila prodloužení mise stovky příslušníků Vojenské policie v Iráku do února, právě kvůli volbám. Armitage vyjádřil velké uspokojení s prací českých vojáků v Iráku i v Afghánistánu. V Praze má rovněž na programu setkání s iráckými soudci, kteří se zde školí.

Při diskusi o vzájemných vztazích obou zemí se politici nevyhnuli otázce vízové povinnosti českých občanů při cestách do USA. Armitag potvrdil, že zrušení víz není na pořadu dne, přesto americká strana stojí o to, aby Češi mohli přijíždět a pokusí se proto cestování do Spojených států zjednodušit: "Do Prahy kvůli přijede vysoká úřednice americké administrativy, která má na starosti konzulární otázky, a 24. září ustavujeme speciální pracovní skupinu. Měla by se zabývat otázkami, jako je snazší a srozumitelnější proces při vyřizování žádostí o vízum, co dělat, když je vízum zamítnuto a podobně. Skupina bude systematicky odstraňovat jednu překážku po druhé,"řekl Armitage.

Náměstek českého ministra zahraničí Jan Winkler upřesnil, že jednání se budou týkat například ceny víza:

"Koordinovaným přístupem se snažíme dosáhnout, aby byla stanovena cena přiměřená kupní síle lidí v té které zemi. Ten tlak není jen z České republiky, čili je jistá šance prosadit, aby k přizpůsobení ceny došlo. Za druhé: celý proces, jeho rychlost, transparentnost, možnost odvolání, to jsou hlavní věci, které by měly být diskutovány. A pak ještě institut pracovního víza, zejména pro studenty, krátkodobé pracovní vízum."

Náměstek českého ministra zahraničí Jan Winkler rovněž jako jedno z témat rozhovorů v Černínském paláci zmínil otázku antiamerikanistických nálad v Evropě:

"To byla spíš otázka pana Armitage, jestli když se v Evropě mluví o antiamerikanismu, jestli se mluví spíš o stylu prezidenta Bushe, a nebo jestli je to odpor proti Americe jako světové mocnosti. To je třeba zkoumat. Pan Armitage je optimista, soudí, že Bush vyhraje volby, a stane-li se toto, pak i evropští vůdcové budou realističtí, řeknou, Bush možná není nejpříjemnější partner, ale prostě je tady a musíme se naučit s ním žít."

Richard Armitage už na cestě po Evropě navštívil Norsko, Lotyšsko a Slovensko. Z Prahy odcestuje do Polska, které patří k největším spojencům USA v Iráku.