Ministr Svoboda navrhuje zavedení víz pro Kanaďany

Ministr zahraničí Cyril Svoboda během návštěvy Kanady prohlásil, že bude prosazovat zavedení víz pro Kanaďany, kteří cestují do České republiky. Oznámil to poté, co se mu s kanadskými představiteli nepodařilo dohodnout zrušení vízové povinnosti pro přijíždějící Čechy. Jednání s kanadskou stranou podle ministra Svobody nepokročila, proto se rozhodl k tomuto kroku. Více se dozvíte z příspěvku Martiny Lustigové.

"My jsme bohužel tady v Kanadě neviděli žádný velký pokrok ani u nové vlády. Já jsem odpůrce víz, jsem odpůrce toho, abychom měli víza, ale chci dosáhnout toho, abychom neměli ani my víza do Kanady. A proto chci, abychom spolu jednali jako rovný s rovným. To bude můj návrh do vlády," uvedl pro Českou televizi ministr Svoboda po pondělním jednání s Kanaďany. Svoboda je prvním členem vlády, který Kanadu oficiálně navštívil po tamních lednových volbách.

V 90. letech platil mezi Kanadou a Českou republikou rok a půl bezvízový styk. Kanada víza obnovila v říjnu 1997 především v souvislosti s přistěhovaleckou vlnou českých Romů. Podle politologa Lukáše Valeše se státy pomocí víz brání volnému cestování osob z politicky nebo ekonomicky nestabilních zemí nebo když hrozí migrační vlna. "Jestliže pominulo nebezpečí, kvůli kterému Kanada vůči České republice vízovou povinnost zavedla, tak je Česká republika do značné míry podle mezinárodněpolitických a diplomatických zvyklostí oprávněna sáhnout k určitému projevu rovnoprávnosti, rovnocennosti a samozřejmě zavést vízovou povinnost pro kanadské občany," soudí Lukáš Valeš.

Cyril Svoboda,  foto: ČTK
Také stínový ministr zahraničí Jan Zahradil z ODS v rozhovoru pro Radio Praha řekl, že má pro krok ministra Svobody určité pochopení: "Myslím si, že pan Svoboda chce otestovat, jednak jaká je vůle Kanaďanů ke zrušení vízové povinnosti pro Českou republiku, a jednak také jaká je vůle Evropské unie se případně solidarizovat s Českou republikou." Pokud by totiž Česká republika víza pro Kanaďany opravdu zavedla, hrozila by jí žaloba u Evropského soudního dvora v Lucemburku. Ministr Svoboda se skutečně hodlá dovolávat solidarity v rámci EU, tedy toho, aby Češi - podobně jako občané jiných evropských zemí - nemuseli při cestách do Kanady o vízum žádat. "Mnozí se často oháněli evropskou solidaritou a tím, že bychom měli postupovat jednotně. Tak teď aspoň poznáme, jestli je toho Evropská unie vůbec schopna," doplňuje Jan Zahradil.

Jan Zahradil
V podobné situaci jako při cestách do Kanady jsou i čeští turisté, kteří míří do USA. Spojené státy argumentují tím, že mohou zrušit bezvízový styk jen takové zemi, jejímž občanům nezamítnou více než tři procenta žádostí o vízum po dobu alespoň dvou let. Počet zamítnutých žádostí z České republiky se ale pohybuje kolem devíti až deseti procent. Politolog Lukáš Valeš připomíná, že se Spojenými státy máme čilé obchodní vztahy a nebylo by tedy v našem zájmu zavést pro občany USA vízovou povinnost: "Česká republika vůči Spojeným státům není v rovnoprávném postavení ve smyslu mocenské síly. A zavedení vízové povinnosti vůči Spojeným státům, jakkoliv teoreticky možné, by pro Českou republiku znamenalo zhoršení jejího mezinárodněpolitického postavení. A také zhoršení ekonomických, bezpečnostních a dalších zájmů republiky. Takže v současné době není v zájmu České republiky udělat to, co navrhuje ministr Svoboda v případě Kanady."