Je Česká republika vůči americkým turistům příliš benevolentní?

Vízová povinnost českých občanů vůči Spojeným státům je už dlouho politickým i veřejným tématem, ale změny amerického přístupu se nedaří dosáhnout. Ministr zahraničí Cyril Svoboda proto přišel s úvahou, že by se měl zpřísnit postoj našich úřadů, konkrétně vůči turistům ze Spojených států, Kanady a Austrálie. V pondělí jeho záměr podpořil i premiér Jiří Paroubek. Budou tedy Američané a Australané stát fronty na razítko do pasu? Jakým způsobem by se měl přístup českých úřadů zpřísnit? Proč právě u těchto tří zemí?

Cyril Svoboda
V pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr zahraničí Cyril Svoboda uvedl:

"Jako naši občané zažívají proceduru na letišti třeba ve Spojených státech, kde se jich ten úředník ptá na kdeco, tak já chci, abychom totéž zavedli i u nás."

"My máme vážné podezření, že se ta pravidla masově porušují, že mnoho lidí je tady bez víz tedy jako turisté, a fakticky tu pracují nebo tu jsou déle než 90. dnů a podobně."

"Tím se aspoň upozorní na ten stav věci. Ať se dává razítko do pasu, aby se přesně vědělo, kdy kdo přijel, kdy odjel, ať se ta doba pečlivě sleduje."

Američané, Kanaďané a Australané pro návštěvu kratší než 90 dnů nepotřebují vízum. Musejí mít ale dostatek peněz a zdravotní pojištění a nemohou zde pracovat. Podle Svobody by se splnění těchto podmínek mělo důsledněji kontrolovat a premiér Paroubek s tímto záměrem souhlasí a podporuje ho. Podle něj mohl dřívější přísný postup mít dopad na jednání s USA či Kanadou o zrušení víz pro české občany.

Naopak ministr vnitra František Bublan zpřísňování režimu odmítá. Pokládá to za zbytečnou obstrukci, která by České republice neprospěla.

"Pan ministr je přesvědčen o tom, že je nutné, aby Česká republika měla stejný přístup ke všem cizincům. Z toho důvodu neuvažuje o tom, že by měl být nějaký zvláštní režim zaveden pro cizince z USA, Kanady nebo Austrálie,"

tlumočí Bublanův názor Radka Kovářová z tiskového odboru. Mluvil však Svoboda o zavádění zvláštního režimu vůči těmto zemím? Podle Richarda Krpače z tiskového odboru ministerstva zahraničních věcí pouze apeloval na důsledné dodržování stávajících předpisů - právě vůči všem stejně:

"Ministerstvo zahraničních věcí si pouze přeje, aby zákon o pobytu cizinců byl důsledně uplatňován vůči všem kategoriím cizinců, kteří překračují naše hranice. V okamžiku, kdy turista ze Spojených států, Kanady nebo Austrálie bude překračovat české hranice, zeptá se ho příslušník cizinecké policie na stejné věci, na jaké se ptá turisty z Francie, Rumunska nebo z Angoly: kde v ČR bude pobývat, zda má dostatek finančních prostředků a zda je zdravotně pojištěn."

Nepřímo tak Cyril Svoboda kritizoval práci ministerstva vnitra. Nesouhlasně však reagoval taky politolog Bohumil Doležal, který pokládá Svobodovo vyjádření za předvolební populismus.

"Já si myslím, že to má prostě velmi nešťastné rysy truc-opatření vůči zemím, vůči kterým bychom si měli takovouhle politiku rozmýšlet, protože jednak jsou to naši skuteční nebo potenciální spojenci a kromě toho to má tu nepříjemnou vazbu na předvolební kampaň."

Mluvčí ambasády USA v Praze Jan Krč připomíná, že hlavní podmínkou pro zrušení vízové povinnosti pro Českou republiku je maximálně tříprocentní míra zamítnutých žádostí. Podle Krče ale ročně nepochodí asi deset procent českých žadatelů o americké vízum.