Vízek: Fotbalový titul získá Baník

Foto: ČTK

Tep českých fotbalových fanoušků stoupá vzhůru. Dva týdny před koncem nejvyšší domácí soutěže na sebe narazí v přímem souboji o čelo tabulky ostravský Baník s pražskou Spartou. Okolnostmi utkání se zabýval fotbalový internacionál Ladislav Vízek.

Ostravské Bazaly zažijí v neděli ligový zápas roku. Přikláníte se k teorii, že vítězné mužstvo si zajistí titul nebo rozhodnou až závěrečné tři kola, ve kterých se ještě musí počítat s Jabloncem a Teplicemi?

Z utkání 27. kola první fotbalové ligy Bohemians 1905 - FC Baník Ostrava,  foto: ČTK
"Já si myslím, že to mužstvo, které vyhraje, už si nenechá titul vzít. Více favorizuji Baník. Pakliže vyhraje, tak půjde o tři body před Spartu a ve zbývajícím programu si může dovolit i jednou prohrát. Vím, že tam číhá ještě Jablonec, ale podle mě se o titulu rozhodne v přímém souboji na Bazalech."

Díky čemu preferujete Ostravu?

"Má lepší formu, Sparta stále míchá se sestavou a navíc jí bude chybět brankář Blažek. Velkou roli navíc může sehrát domácí prostředí. Moc dobře vím, jak se hraje na Bazalech, co dokáží jejich fanoušci, jak Baník minule dotáhli k titulu."

Předprodej vstupenek na nedělní utkání FC Baník Ostrava - AC Sparta,  foto: ČTK
Když jste zmínil fanoušky, tak je pravdou, že Bazaly byly beznadějně vyprodány za pouhých sedm hodin, což je na české poměry nevídaná věc. Přibližte, jak se na nich hostujícím mužstvům hraje a zároveň - Baník přece jen nemá tak zkušené mužstvo, jako v roce 2004, kdy vybojoval titul. Nemůže atmosféra zápasu na mladé hráče dolehnout, protože ten psychický tlak bude obrovský?

"Samozřemě ten zápas je psychicky hrozně těžký a může se stát ledacos. Ale myslím si, že domácí prostředí hráče spíše vyhecuje a oni vtrhnou na hřiště s takovým elánem a vervou, že by si vítězství neměli nechat ujít."

Očekáváte útočný atraktivní fotbal nebo spíše nervózní taktické šachy?

Utkání 26. kola první fotbalové ligy AC Sparta Praha - Bohemians Praha,  foto: ČTK
"Ten zápas může rozhodnout i nějaká hloupost, výkon rozhodčí, je tam Řepka, kterého budou chtít Ostraváci vyprovokovat atd. Mohou to být taktické šachy, ale hrají dva nejlepší kluby u nás, tak doufám, že uvidíme hezký fotbal."

V úvodu jste zmínil, že favorizujete Baník Ostrava, ale kde bude vaše srdce? Budete někomu fandit nebo sledovat utkání jako nestraný pozorovatel?

"Ne, já nejsem příznivec ani Baníku, ani Sparty. Já fandím českému fotbalu a z tohoto pohledu si přeji hezkou hru. Ať to klidně vyhraje kdokoliv, hlavně ale ať zvítězí fotbal. To bych byl jenom rád."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio