Český fotbal na dně

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Sen o milionech za postup do Ligy mistrů se fotbalistům pražské Sparty rozplynul. Definitivně o tom rozhodla jejich porážka na půdě slovenského soka ze Žiliny v poměru 0:1. Pražané tak jen podtrhli bídné vystoupení českých zástupců v pohárové Evropě.

Foto: ČTK
Sparta Praha, FK Jablonec, Baník Ostrava a Plzeň - všichni vyřazeni. Přitom s výjimkou Západočechů si ostatní vylámali zuby na relativně slabých soupeřích. Baník padl s běloruským Mogiljevem, Jablonec s kyperskou Nikósií a Sparta se zmiňovanou Žilinou. Za stavu 0:1 pohřbil ve 2. poločase poslední šanci na obrat neproměněnou penaltou obránce Jiří Kladrubský.

Foto: ČTK
"Kopnul jsem to ja žák. Omlouvám se spoluhráčům i všem fanouškům, protože takhle se penalta nekope. Řekli jsme si, že nemáme co ztratit a budeme bojovat. Chtěli jsme dát rychle gól a to, že se to nepovedlo, beru na sebe."

V žilinském dresu se s postupu radoval i Čech Emil Rilke, který přihrál Ceesayemu na vítězný gól a na lavičce Moravan Pavel Hapal. Olomoucký odchovanec dovedl své svěřence k premiérové účasti v milionářské Lize mistrů a po zápase odmítl nostalgicky vzpomínat na léta strávená na pražské Letné.

"Pocit je to nádherný, jako trenér jsem nic takového v životě nezažil. Mám štěstí, že mohu trénovat Žilinu, hájím její barvy, takže určitě ve mně není žádné rozpolcení, že jsme vyřadili Spartu. tejně bych bojoval i proti jinému mužstvu. Jsem spokojený, že jsme to zvládli."

Foto: ČTK

Český fotbal dopadl posledních dvou sezónách na dno. Toho si je plně vědom i někdejší básník zelených pažitů Ladislav Vízek.

"Před časem jsem říkal, že se musíme obrnit trpělivostí, že nás čeká doba temna. Ale samozřejmě jsem nečekal, že se ocitneme tak moc dole. Musím přiznat, že jsme až na dně, protože ani jedno české mužstvo v evropských pohárech neuspělo."

Kde je příčina hluboké krize českého fotbalu?

"Je to tím, že skončila generace Šmicera, Nedvěda, Poborského a spol. Ta se nahradit nedá, vidíme to i na úpadku národního mužstva. Navíc, jak někdo u nás něco umí, tak jde okamžitě do zahraničí. Kluby ho musí prodat, protože jejich ekonomická situace není dobrá."

Foto: ČTK
Ten pád byl velmi rychlý, neboť ještě v roce 2004 byli svěřenci Karla Brücknera bronzoví na Euru v Portugalsku, Sparta hrála LM proti Realu Madrid, Manchesteru United ad. Najednou je tu úplné prázdno. Jak dlouho může trvat cesta zpět?

"Ten pád byl strašně rychlý, protože v reprezentačním mužstvu skončilo prakticky najednou 7 hráčů - Koller, Šmicer, Nedvěd, Poborský a spol. Tím se utnula dobrá éra, na kterou si zase budeme muset počkat. Abych byl upřímný, nevím kdy vyroste nový Nedvěd a Rosický. Vidím to tak na 5 let. Vím, že jsme šikovný národ, vždy nám fotbal šel a tak si přeji, aby se ta doba smrskla, ale bojím se, že v tom fotbalovém temnu chvíli budeme."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio