Plzeň je v euforii, bude hrát Ligu mistrů

Marek Bakoš (vpravo) se raduje s Petrem Jiráčkem, foto: ČTK

Západočeská Plzeň je v euforii, vyřadila Kodaň a těší se na Ligu mistrů. Základní skupinu si plzeňští zahrají jako třetí český tým v historii. Smutní jsou naopak fanoušci fotbalové Sparty. Loni se s vidinou Ligy mistrů rozloučili v Žilině, teď v Evropské lize ztroskotali na rumunském klubu Vaslui.

Marek Bakoš  (vpravo) se raduje s Petrem Jiráčkem,  foto: ČTK
Fotbalisté Plzně si zahrají v základní skupině Ligy mistrů. Čeští šampióni do ní postoupili poté, co vyřadili FC Kodaň, kterou v odvetě v pražském Edenu porazili 2:1. Před týdnem v Dánsku svěřenci kouče Pavla Vrby zvítězili dokonce 3:1. Západočeši tak mají jistotu, že si na podzim v nejlepší klubové soutěži zahrají dalších šest zápasů a jen za účast mezi elitou inkasují asi 226 milionů korun.

"Myslím, že to, co jsme dokázali, je něco mimořádného, protože v šesti zápasech jsme šestkrát vyhráli, což si myslím, je obrovský úspěch. Čím jsme samozřejmě hráli déle, tak jsme dostávali těžší soupeře. V prvním poločase Kodaň hrála vabank, uzavřela nás, měli jsme špatný pohyb ve středu hřiště, špatně jsme bránili. Zápas jsme uhráli hlavně ve druhém poločase, kdy jsem byli zase aktivnější. Dali jsme dva góly a jelikož jsme vyhráli oba zápasy, tak si myslím, že jsme postoupili zaslouženě,"

zhodnotil kvalifikaci trenér Pavel Vrba a dodal:

Pavel Vrba,  foto: ČTK
"My jsme hráli za celý český fotbal, nejenom za plzeňský. Myslím, že to bylo vidět i ve fandění. Určitě tu nebyli jen Plzeňáci, ale spousta lidí z celého Česka. Teď po dlouhé době si fanoušci fotbalu užívají a věřím tomu, že i ve skupině nezklameme, nějaké body uhrajeme a budeme bojovat o to, abychom postoupili do jarních bojů. To bude našim cílem, nebudeme chtít hrát nějakého trpaslíka v Lize mistrů."

Plzeňské mužstvo se stále buduje, každý půlrok přicházejí noví hráči, jako třeba ze Slovenska Mario Číšovský. Tomu Liga mistrů vyšla na pátý pokus.

"Je to super. Do Plzně jsem šel s tím, že se to může podařit a podařilo se to. Dvanáct roků o to hraju a podařilo se to až teď, kdy už budu skoro končit než začínat. Ale jsou to neopakovatelné pocity."

Foto: ČTK
Ve čtvrtek se Plzeň dozvěděla jména tří soupeřů. Los jim do základní skupiny Ligy mistrů přisoudil obhájce vítězství a nejlepší tým světa Barcelonu, velkoklub AC Milán a běloruský Borisov. Sázkové kanceláře v postup Plzně nevěří. Jak ale uvedl kapitán Pavel Horváth, zápasy budou zážitkem, ať to dopadne jakkoliv. A s Borisovem se můžeme pobít o třetí místo, připomněl Horváth, který vedl Plzeň za výhrami ve všech zápasech v předkolech s Jerevanem, Trondheimem a Kodaní.

Příliš se v pohárových soutěžích neradovala fotbalová Sparta. V odvetě 4. předkola Evropské ligy sice porazili rumunský klub FC Vaslui 1:0, ale do základní skupiny nepostoupili. Český vicemistr nedokázal zvrátit dvoubrankové manko z úvodního utkání na rumunské půdě. Loni se Sparťané loučili s vidinou Ligy mistrů v Žilině a na den přesně po roce skončila jejich letošní pouť Evropskou ligou.