Vláda chce bojovat s šedou ekonomikou

Předseda ČMKOS Milan Štěch (vlevo) a premiér Vladimír Špidla, foto: ČTK

Stínová nebo šedá ekonomika, tedy nepřiznané zisky z podnikání a nelegální zaměstnávání lidí představuje v Česku až 25 procent hrubého domácího produktu, což představuje částku okolo 500 mld korun. Boj o při šedé ekonomice by měl následovat hned po připravované reformě veřejných financí. Pokud se vláda a odbory nemohou shodnout na podobě reformy a jejích dopadech na zaměstnance, v otázce potírání šedé ekonomiky jsou obě strany za jedno.

Předseda ČMKOS Milan Štěch (vlevo) a premiér Vladimír Špidla, foto: ČTK
Zkušenosti se stínovou ekonomikou má přitom jistě každý Čech. Každý si nejspíš nechal tu a tam něco opravit a za službu zaplatil bez toho, aniž by dostal fakturu nebo účtenku. Šedá ekonomika zahrnuje nejrůznější aktivity počínaje neškodným prodejem zeleniny z domácí zahrádky a konče obchodem s drogami či prostitucí. Vláda nyní hodlá vyhlásit stínové ekonomice nekompromisní boj. Více premiér Vladimír Špidla.

"Jednak je z toho nezdaněný příjem a jednak, a to je důležitější, prostřednictvím šedé ekonomiky získávají nepoctiví lidé konkurenční výhodu oproti poctivým. Ať už jsou to podnikatelé nebo zaměstnanci."

S potíráním stínové ekonomiky souhlasí i odbory. Více předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

Předseda ČMKOS Milan Štěch (vlevo) a premiér Vladimír Špidla, foto: ČTK
"Víme, že ČR má právě v oblasti šedé ekonomiky velké rezervy. Nám velmi záleží na tom, aby zaměstnanec nebyl trvale v nevýhodě, protože jiné skupiny obyvatel se výrazně podílejí na šedé ekonomice a mají z toho prospěch. Vzniká zde velká nerovnost a velké úniky pro stát."

Jaká konkrétní opatření chce Špidlova vláda zavést?

"Zákaz prodeje lihovina tabáku na tržištích, kolkování alkoholu, povinnost evidovat tržby v registračních pokladnách na tržištích, daňová přiznání u nákupu vozidel, letadel a domů v ceně nad určitou mez, zavedení finanční policie."

Odhady hovoří o tom, že stínová ekonomika v Česku dosahuje až 25 procent hrubého domácího produktu, tedy asi 500 mld korun. Cílem vládních opatření je ukousnout z podílu šedé ekonomiky alespoň deset procent. To by znamenalo přínos 200 miliard korun pro veřejné rozpočty.