Vláda chce svěřit obcím kontrolu nad hazardem

Obce by měly dostat možnost regulovat sázkové hry v kasinu nebo videoloterijní terminály, na které se jejich obecně závazné vyhlášky dosud vztahovat nemohou. To je názor vlády, jejíž návrh novely loterijního zákona ovšem musí nyní schválit parlament.

Petr Nečas,  foto: ČTK
Podle dosud platného zákona mohou obce ovlivnit jen provozování klasických hracích přístrojů. Na kasina ani videoloterijní terminály jejich pravomoc nedosáhne. Podle premiéra Petra Nečase ale vláda chce, aby se to změnilo a obce získaly nové možnosti: "Budou moci obecně závaznou vyhláškou regulovat na svém území nejenom provozování výherních hracích přístrojů, jako je tomu doposud, ale také sázkové hry v kasínech, loterie a jiné podobné hry. Mezi tato zařízení, která takto budou regulována, patří i interaktivní videoloterijní terminály."

Jaromír Jech,  foto: ČTK
S tím pochopitelně bude muset souhlasit parlament. Obce ale návrh kabinetu vesměs vítají, říká místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech: "Tak začátek je to dobrý. Když to vezmeme, tak my usilujeme změnu toho zákona celou řadu let a pochopitelně dalo by se na tenhleten vládní návrh i ve sněmovně přičíst cosi, co by pak splňovalo víc ty naše požadavky, aby to byl komplexnější návrh."

I když by tedy svaz ještě našel možnosti vylepšení, podle Jecha si cení oněch rozhodujících pravomocí, které chce vláda nechat přenést na obce: "V té rovině vládního návrhu, tak tam jsme se shodli v tom, že je to vlastně první krok, který by učinil ty podmínečné kroky k tomu, aby ta obec mohla svým způsobem obecně závaznou vyhláškou se vyjádřit k hazardu. To znamená buď ho úplně zakázat nebo říct, kde bude. S tím jsme spokojeni, je to vlastně jeden z těch několika našich požadavků."

Obce by podle Jaromíra Jecha například také chtěly využívat určitou část výtěžku z hazardu. Tuto úpravu má ale přinést až nový loterijní zákon, který by podle ministra financí Miroslava Kalouska mohl být hotový na začátku příštího roku: "Nový loterijní zákon už pak nebude novelizovat tento starý a nevyhovující. To bude zcela nová právní úprava, kde se pochopitelně bude řešit i otázka zdanění a otázka podílu obcí na výtěžku z hazardních her."

Asociace provozovatelů kurzových sázek podle jejího předsedy Marka Hermana vládou aktuálně předložený návrh novely podporuje také, chybí jí tam ale několik věcí, například zákaz nelegálních provozovatelů, kteří se třeba skrývají pod hlavičkami občanských sdružení anebo působí z ciziny:

"To jsou firmy, které podnikají ze zahraničí a nemají licenci, neplatí žádné odvody a ty peníze končí bůhvíkde. Pro nás je to obrovská nekalá konkurence, oni nám berou velký kus trhu. To je fatální chyba. Druhá věc je, my souhlasíme jednoznačně s pravomocemi obcí, to prostě ty obce musejí dostat větší pravomoci. Ale navrhovali jsme takzvané standardizované vyhlášky, to znamená aby přímo zákon říkal, podle jakých pravidel obce mohou povolovat nebo zakazovat hazard. To tam bohužel není."