Vláda schválila: Informace od tajných služeb nově jako důkaz u soudu

Ilustrační foto: Free-Photos / Pixabay, CC0

Informace získané zpravodajskými službami, včetně odposlechů, by mohly být v budoucnu používány jako důkazy v trestním řízení. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou společně s novelou zákona o policii schválila vláda. Změna má ulehčit dokazování u zvláště závažných trestných činů, například terorismu či vyzvědačství.

Ilustrační foto: Free-Photos / Pixabay,  CC0
V současné době je praxe taková, že zpravodajské služby mohou orgány činné v trestním řízení pouze upozornit na možnost, že některé osoby páchají trestnou činnost. Policie pak může zahájit řízení, při prověřování si ale musí opatřit vlastní důkazy. Nově by se pro policejní vyšetřování a také pak u soudu mohly použít informace získané tajnými službami včetně třeba z odposlechů.

"Je to úprava zákona, který nebyl dlouho novelizován. A samozřejmě bezpečnostní situace se nějak vyvinula, objevují se nové hrozby a my na ně touto novelou reagujeme," vysvětluje ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Informace získané zpravodajskými službami, ale budou moci vyšetřovatelé využít, jen pokud půjde o zvlášť závažné zločiny, tedy o úmyslné trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí nejméně deset let.

"V této oblasti se jedná o to, že ve chvíli, kdy zpravodajská služba pomocí zpravodajské techniky získá nějakou informaci o činu jako je terorismus, vyzvědačství, útok proti České republice či jinému státu, tedy činy opravdu ty nezávažnější, a pokud je policie začne šetřit, tak je ta informace použitelná jako důkaz u soudu v trestním řízení,“ vysvětlil ministr vnitra.

BIS změnu vítá, ODS ji kritizuje

Ladislav Šticha | Foto: ČT24
Podle novely by měl být zachován princip, podle kterého zpravodajská služba zváží, zda informace pro účely trestního řízení předá, nebo zda upřednostní ochranu zpravodajské informace. Bezpečnostní služba novelu vítá. Podle jejího mluvčího Ladislava Štichy zlepší hlavně práci policii.

„Protože ta se relativně často dostává do situace, kdy získá od zpravodajské služby závažné informace, které už nemá možnost sama ověřit a díky tomu, že tento model nemohl být využit u soudu, docházelo k osvobození pachatelů závažné trestné činnosti."

Naopak novelu kritizuje opoziční ODS. Její poslanec Marek Benda dokonce uvedl, že zákon vnímá jako snahu smíchat vyšetřovací a zpravodajskou funkci pod hlavičku tajných služeb - tedy model novodobé StB. Upozornil, že jde o nejzásadnější změnu postavení tajných služeb od sametové revoluce. Spolupráce mezi zpravodajskými službami a policií podle něj dosud fungovala bezproblémově a není důvod zavedený model měnit.

Materiálem se nyní bude zabývat Poslanecká sněmovna.