Vláda schválila návrh státního rozpočtu

Vlastimil Tlustý, foto: ČTK

Návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 91,3 miliardy korun schválila vláda na svém pondělním mimořádném zasedání v Kolodějích u Prahy. Deficit je nižší než původní návrh ministra financí Vlastimila Tlustého ve výši 119 miliard korun, ale vyšší než návrh předchozího kabinetu Jiřího Paroubka se schodkem 88 miliard. V příjmech rozpočtu vláda oproti předchozím variantám počítá s výnosem 31 miliard korun z prodeje části akcií elektrárenské společnosti ČEZ.

Ministr financí Vlastimil Tlustý,  foto: ČTK
Podle premiéra Mirka Topolánka zdědila jeho vláda po té minulé návrh rozpočtu s nesmyslnými nebo nereálnými výdaji a její upravená verze je tak maximum možného:

"My jsme říkali, že sestavíme poctivý rozpočet s tím, že některé kroky vůbec nebyly jednoduché a vůbec nebylo jednoduché o nich rozhodnout. Chtěli jsme posílit speciálně ty kapitoly, které buď byly podhodnocené, anebo souvisejí s našimi prioritami. Já tedy tento schodek v tuto chvíli pokládám za realistický a maximum možného, čeho šlo v rámci rozpočtu předloženého sociální demokracií dosáhnout. Celkově lze říct, že výdajová struktura rozpočtu doznala velmi pozitivních změn při minimálním růstu nerealistické výše schodku schváleného minulou vládou. K dosažení tohoto výsledku jsme provedli krácení výdajů zejména v oblasti běžných výdajů rozpočtu v celkové výši 6,4 miliardy korun."

Ministr financí Vlastimil Tlustý upozornil na to, že Paroubkova vláda zanechala návrh rozpočtu s nekrytými třiceti miliardami ve Fondu národního majetku. Právě jeho účet přitom financuje nejen odstraňování takzvaných ekologických škod, ale i fungování Fondu rozvoje dopravní infrastruktury. Proto vláda rozhodla, že souhlasí s privatizací části akcií společnosti ČEZ s výnosem maximálně do výše 31 miliard korun:

Letiště Praha
"Přičemž smyslem tohoto prodeje je pokrytí deficitu účtu Fondu národního majetku. Z těchto prostředků budou financovány projekty výstavby infrastruktury, jako jsou dálnice včetně kofinancování z evropských fondů, a projekty na odstraňování následků ekologických škod dle schválených privatizačních projektů. Zároveň vláda tímto usnesením uložila ministrovi dopravy a ministrovi financí, aby prověřili efektivnost financování těchto projektů."

Sociální demokracie je ochotna za určitých podmínek návrh podpořit. Podle jejího šéfa Jiřího Paroubka však nesouhlasí s prodejem akcií ČEZ, ale trvá na tom, že by se měla prodat část akcií firmy Letiště Praha. Pokud ODS na tento návrh nepřistoupí, ČSSD státní rozpočet nepodpoří:

"Sociální demokracie nesouhlasí s prodejem patnáctiprocentního podílu státu v ČEZu, a to s ohledem na potenciální ztrátu vysokých dividend pro stát. Tento prodej je riskantní s ohledem na cenu akcií a kvalitu investora. Sociální demokracie tedy navrhuje prodat 49 procent podílu akcií České správy letišť."

Naopak ministr financí Vlastimil Tlustý už dříve řekl, že s privatizací Letiště Praha nesouhlasí a domnívá se, že lepší by bylo ho pronajmout.