Vláda se pochválila

Miloš Zeman, Foto: ČTK

Vláda České republiky hodnotila své funkční období jako úspěšné. Sociální demokraté, podle slov premiéra Miloše Zemana, vyvedli zemi z hluboké ekonomické a hospodářské krize. Sociální demokracie prý předá stát do rukou nové vládě, vzniklé z červnových voleb, ve stavu ekonomického rozkvětu, řekl premiér Miloš Zeman.

Miloš Zeman, Foto: ČTK
"Tato vláda předává jako určitý druh odkazu nové vládě, ať už je jakákoliv, 130 miliard z privatizace. Nechci slýchat, že naše vláda naslibovala něco, co budoucí vláda nebude moci splnit. Proto připomínám oněch 130 miliard z privatizace."

Českou republiku dovedla tato vláda na práh Evropské unie, zdůraznili ministři. Vicepremiér Pavel Rychetský řekl, že ke stoprocentnímu sladění českého práva s legislativou Evropské unie zbývá přijmout ještě 32 zákonů. To je prý, pokud přihlédneme k stavu země, kdy ČSSD přebírala zemi po předchozích pravicových vládách, neuvěřitelný úspěch. Podle něj tptiž sociální demokracie dokázala takzvanou legislativní smršť, čímž se Česká republika se stala, podle slov vicepremiéra Rychetského, právním a demokratickým státem.

"Dalším úspěchem této vlády považuji v oblasti justice. Proběhla reforma trestní justice tak, že dnes pachatel, který byl přistižen při činu bude odsouzen i za dva dny. Týká se to hlavně jasných případů."

Na poli mezinárodních vztahů ministr zahraničních věcí Jan Kavan nešetřil chválou, tak jako jeho předešlí řečníci. Ministr vyzdvihl, že čeští vyjednavači o vstupu do Evropské unie nikdy nehleděli na počet uzavřených kapitol v procesu sbližování, ale na to, ale aby Česká republika stála vedle zemí Evropské unie vzpřímeně. Podle Kavana se jsme vnímáni jako jedna z předních zemí, respektive kandidátských zemí, s níž se počítá, že vstoupí do Evropské unie na začátku roku 2004. Česká republika by se tak mohla zúčastnila evropských voleb v roce 2004 jako plnohodnotný člen unie. Sociální demokracie ovšem prosadila zákon o referendu ke vstupu České republiky do Evropské unie. Proto poslední slovo ke vstupu do unie budou mít občané. Prosazení tohoto referenda považují ministři za jeden z největších úspěchů, kterého dosáhli během svého čtyřletého funkčního období.

Jan Kavan, Foto: ČTK
Vládní kabinet ČSSD se před novináři chválil více než hodinu. Co si ovšem o jejich údajných úspěších myslí opozice? Předsedkyně Unie Svobody Hana Marvanová.

"Celou řadu slibů ČSSD nesplnila. Jako např. uvedu Akci čisté ruce. Místo toho dnes hrozí, že lidem odpovědným za ekonomické zločiny z devadesátých let hrozí promlčení. ČSSD slibovala 6% HDP do vzdělání, ale nic takového se nestalo."

Podobně kritickou odpověď na náš dotaz, jak hodnotíte vládu Miloše Zemana, jsme dostali od poslance za Občanskou demokratickou stranu Petra Nečase.

"Této vládě se toho mnoho nepovedlo. I když se jí podařil do určité míry zvednout ekonomické ukazatele, ale za cenu zdvojnásobení dluhu České republiky. Akce čisté ruce se ukázaly jako obyčejný reklamní slogan."

Volby v České republice se blíží, tudíž nervozita politiků stoupá. Atmosféra i mezi občany respektive voliči začíná takříkajíc předvolebně houstnout. Posuďte sami. Natočili jsme mezi náhodnými chodci anketu na otázku Co vám osobně přineslo čtyřleté vládnutí sociálních demokratů.

"No, tak to opravdu nevím, ale spíš nic."

"Musím říct, že mě pěkně naštvali, protože do školství toho moc nedali."

"Nic."

"Nebyla to špatná vláda, ale už je volit nebudu. Moc pomalu prosazovali třeba reformu armády, ale jinak mě osobně nedali nic."

"Já jsem vděčná panu Zemanovi, protože hájí naše národní zájmy v zahraničí a to je důležité."