Vláda souhlasí se zrušením daňové podpory stravenek

Vláda v pondělí odsouhlasila návrh na zrušení daňové podpory stravenek. Pokud by vstoupil v platnost, některé firmy by v jeho důsledku mohly přestat svým zaměstnancům stravenky poskytovat.

Jaké výhody dosud stravenky mají, říká analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

"V současnosti je možné, že 55 procent si firma odečte z daní, respektive zaplatí menší daně, čili je pro ni výhodné podporovat stravování zaměstnance."

Co by se tedy mohlo změnit?

"Zruší se možnost tohoto odpočtu z daní, čili státní rozpočet by ušetřil zhruba jednu miliardu korun ročně. Čili balancujeme mezi tím, jestli je dobrá úspora jedné miliardy korun nebo podpora stravování zaměstnanců. Domnívám se, že lepší přístup by byl zvolit komplexnější daňovou reformu a odbourat výjimky jako celek. Nezaobírat se jednou výjimkou, jestli ji zrušit nebo ne, ale soustředit se na nový daňový zákon, přepsat kompletně daňové zákony, zjednodušit je a pak odbourat všechny výjimky. Aby bylo fair play pro všechny, aby se teď jedna výjimka neodbourala, ostatní by začaly platit."

Daňová podpora stravenek by mohla být v případě schválení návrhu zrušena od 1. července a odhad částky, kterou by na tom stát vydělal se pohybuje od 600 milionů až po zmíněnou miliardu korun.

S návrhem nesouhlasí opozice, odbory, zaměstnavatelé nebo hostinští. Sociální demokraté jej označili za "další asociální krok proti obyvatelům ČR". Podle prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka Hospodářská komora nesouhlasí s návrhem zrušení daňového zvýhodnění poskytování stravenek zaměstnancům způsobem, jaký navrhla vláda, tedy bez další kompenzace a v průběhu kalendářního roku, kdy mají už firmy hotové rozpočty a podnikatelské plány. K problému se vyjádřil také generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška.

"Zejména u malých a středních firem, které neměly jinou možnost stravování pro zaměstnance to bude znamenat, že by si to musely hradit ze zisku a myslím si, že v mnoha případech k tomu nedojde. Nastává zde nerovné postavení mezi firmami, které mají závodní stravování a těmito firmami."

U závodního stravování by totiž zvýhodnění zůstalo.

Proti zrušení daňových výhod u stravenek jsou také hostinští a restauratéři. Obávají se poklesu tržeb, protože stravenky tvoří v některých podnicích i více než polovinu obratu.

Zrušení daňového zvýhodnění stravenek má šanci na schválení. Návrh projedná Poslanecká sněmovna. Zástupci poslaneckých klubů lidovců a zelených řekli, že na daňové výhodě u stravenek netrvají a předpokládají jednotný postup koalice. Pro zrušení by mohli hlasovat také poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka.