České ekonomice hrozí v příštím roce pomalejší růst, vláda plánuje škrty v rozpočtu

Vláda v minulých dnech schválila státní rozpočet na příští rok, už teď ale připouští, že nás čekají škrty a úspory. Ekonomika se totiž nebude zřejmě vyvíjet tak příznivě, jak autoři rozpočtu předpokládali. Ve Washingtonu to o víkendu připustil ministr financí Miroslav Kalousek. Už podruhé tu převzal prestižní ocenění pro ministra financí roku v rozvíjejících se evropských ekonomikách.

Zleva ministr financí Miroslav Kalousek,  premiér Petr Nečas a ministr dopravy Pavel Dobeš,  foto: ČTK
Českým novinářům k případným změnám rozpočtu řekl:

"Jsem přesvědčen, že musíme v takovém případě opustit politiku tupých škrtů a zahájit politiku škrtů velmi ostrých."

Pokud by na českou ekonomiku měla v příštím roce dopad celosvětová krize, bude podle něj muset vláda přijmout kroky na příjmové i výdajové stránce rozpočtu. V případě příjmů by se jednalo o nepřímé daně, nikoliv o odvody, které by zdražily práci a měly dopad na vyšší nezaměstnanost. Současný vývoj ekonomiky ale nelze podle ministra Kalouska dost dobře odhadovat. Nechce přitom připustit, že by deficit státního rozpočtu překročil plánovaná 3,5 procenta. Návrh státního rozpočtu počítá se schodkem 105 miliard korun.

O případném nepříznivém vývoji ekonomiky hovořil v nedělních Otázkách Václava Moravce i premiér Petr Nečas. Už teď přitom podle něj jdou úspory v řadě oblastí "až na dřeň". Při případných škrtech tak není v některých kapitolách už kde brát, uvedl v České televizi:

"Dostáváte se k jistým minimálním číslům, pod která už byste neměli jít, aby nebyly významným způsobem zasaženy některé veřejné služby nebo významným způsobem brzděn ekonomický růst."

Petr Nečas,  foto: ČTK
Vláda při projednávání rozpočtu ustoupila Věcem veřejným, které pro svůj resort dopravy požadovaly navýšení o devět miliard. Ministr dopravy nakonec dostal čtyři miliardy. Premiér o víkendu varoval členy vlády před navyšováním požadavků pro své resorty.

"Aby kterémukoliv ministrovi nebo kterékoliv koaliční straně definitivně zašla chuť na představu, že se bude masívně v některé rozpočtové kapitole přidávat. Spíše jsem zvednul varovný prst a říkám, že je také pravděpodobné, že budeme muset někde hledat dvanáct miliard v případě poklesu ekonomického růstu o jeden procentní bod."

Podle premiéra totiž vláda zřejmě bude muset snížit odhad růstu ekonomiky na příští rok na 1,5 procenta. Dosud počítala s růstem o 2,5 procenta. Podle ministra Kalouska by si ale vláda s výpadkem příjmů státního rozpočtu ve výši 12 miliard dokázala poradit.Odhad růstu české ekonomiky v příštím roce v úterý snížil Mezinárodní měnový fond. V aktualizovaném výhledu světové ekonomiky stanovil růst na 1,8 procenta, zatímco dosud počítal s růstem o 2,9 procenta.

Premiér se v souvislosti se státním rozpočtem vyjádřil i k ožehavému tématu stravenek. Myslí si, že jejich daňové zvýhodnění by mělo zůstat zachované. Ministr Kalousek přitom chce v rámci daňové reformy prosadit, aby stravenky nahradil třítisícový daňový bonus. Nečas poukazuje na to, že stravenky jsou jen zástupným problémem:

"Skutečně se z toho stal takový fetiš. Je to naprosto umělé. Já si dovedu představit dobře fungující daňový systém včetně systému výběru daní, se stravenkami i bez stravenek. Na druhé straně tady opravdu platí, že závodní stravování, případně stravenky, dneska zasahuje téměř 90 procent zaměstnanců. To znamená, že mluvit o výjimce tu příliš nelze. Spíše je to pravidlo a výjimka je tam, kde zaměstnanci závodní stravování nemají."

Vláda by podle premiéra Nečase měla do konce roku projednat i návrh finanční ústavy. Ta by politiky nutila dodržovat rozpočtovou kázeň. Premiér se na ní chce dohodnout i s ČSSD a věří, že ji nejsilnější opoziční strana podpoří. Ve hře je navíc také zřízení Národní rozpočtové rady, která by posuzovala finanční dopady předkládaných zákonů na veřejné finance.