Resorty musejí škrtat: vláda schválila hlavní rysy státního rozpočtu na r. 2011

Čtyři celá a šest desetin procenta HDP. Takový nanejvýš může být deficit státního rozpočtu v r. 2011. Ve středu o tom rozhodla vláda. Státní dluh tak v příštím roce nesmí překročit částku 135 miliard korun. Více uslyšíte od Mileny Štráfeldové:

Petr Nečas,  foto: ČTK
Vláda rozpočtové odpovědnosti, jak se kabinet Petra Nečase nazývá, poprvé jednala o státním rozpočtu na rok 2011. Ministři se zatím dohodli na jeho základních parametrech a na limitech pro jednotlivé resorty a státní úřady. Celkové příjmy rozpočtu by měly být 917 miliard korun a výdaje přesáhnou 1 bilion korun. Deficit se musí udržet pod 4,6 procenta HDP. To je dokonce o dvě desetiny procenta méně, než stanoví konvergenční program, který začátkem roku odeslala do Bruselu úřednická vláda Jana Fischera. Předseda vlády Petr Nečas připustil, že ještě nejde o rozpočet postavený na reformách, ke kterým se vláda zavázala:

"To, co teď děláme, nelze označit za reformy. Reformy přijdou až v přípravě rozpočtu na rok 2012 a následující roky."

Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Podle ministra financí Miroslava Kalouska jsou zatím úspory postavené především na škrtech. Jednotlivé resorty dostaly limity, kolik musí ve svém rozpočtu ušetřit. Nejvíce se bude šetřit na dopravě - přes 33 procent, nejméně v resortu práce a sociálních věcí, pouhé 1 a půl procenta. Například zdravotnictví bude muset oproti letošnímu roku ušetřit 23 procent výdajů, vnitro necelých 15, resort obrany 10 a školství téměř tři procenta. Ministr Kalousek ale zdůrazňuje, že výdaje na vědu a výzkum se krátit nebudou.

"Věda a výzkum je jediná sledovaná kapitola, kde vláda Petra Nečase nesnižuje oproti roku 2010 výdaje o jednu jedinou korunu. Přesně tolik peněz, kolik čerpala věda a výzkum v r. 2010, je závazný limit i pro rok 2011."

Návrh státního rozpočtu i úspor v jednotlivých resortech se nelíbí opozici. Podle lídra sociálních demokratů Bohuslava Sobotky se vláda dostala do začarovaného kruhu rozpočtových škrtů:

Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
"Dostala se tam sama tím, že minulá Topolánkova vláda snižovala nepřiměřeně příjmy státu a současně rezignovala na zvýšení daňové progrese a vyšší zdanění firem. V této situaci, kdy vláda rezignovala na zvýšení příjmů státu, je ve slepé uličce škrtů, které poškodí českou ekonomiku."

Investoři jsou ale jiného názoru. Podle středeční Mladé fronty mají velké zahraniční společnosti, které obchodují se státními dluhopisy, po českých papírech doslova hlad. Už ve středu proto rekordně klesl jejich úrok. Významná ratingová agentura Standard a Poor´s tento týden uvedla, že uvažuje o zvýšení ratingu České republiky.

Ministři teď mají předepsané úspory do konce srpna zapracovat do návrhu státního rozpočtu. Ten by měla sněmovna v prvním čtení projednávat v říjnu.