Blýskalo se, ale nehřmělo

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Před vážným problémem stála ve středu koaliční vláda premiéra Petra Nečase. Ministři za Věci veřejné ostře protestovali proti výši škrtů ve výdajích jimi spravovaných resortů a dokonce hrozili odchodem z vlády. Na jednání kabinetu se však podařilo otupit hrany a schválit záměr ministerstva financí jednomyslně.

Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Koaliční vláda se vyslovila pro návrh ministerstva financí na zmrazení letošních výdajů resortů ve výši 10,2 miliardy korun. O dalších zhruba 1,8 miliardy zeštíhlí kapitoly Státní dluh a Všeobecná pokladní správa. Výdaje státu mají být proti původním očekáváním na konci roku nižší o 28,2 miliardy korun. Úspory se nebudou týkat mandatorních výdajů, tedy například výdajů na důchody nebo sociálních dávek. Nepocítí je tak důchodci, nezaměstnaní, osoby zdravotně postižené a lidé v hmotné nouzi.

Na jednání vlády byly překonány námitky strany Věci veřejné, podle nichž měli jejich ministři letos ušetřit více než polovinu z vládních úspor na ministerstvech. Tito ministři odmítali sahat především na platy ve školství a na vnitru, kde je podle nich už nyní situace napjatá. Vláda nakonec zmrazení výdajů schválila jednomyslně, potvrdil ministr financí Miroslav Kalousek:

"Jsem velmi rád, že celá vláda si uvědomovala, že jsme vládou rozpočtové odpovědnosti a že není možné, aby letošní deficit dopadl hůře než byl naplánován Fischerovou vládou. A že to opatření musíme udělat rychle, protože čím později bychom ho dělali, tím menší bychom měli šanci na úspěch."

Petr Nečas,  foto: ČTK
Premiér Petr Nečas po jednání vlády konstatoval, že vázání výdajů je ke všem ministerstvům spravedlivé a jeho dopad posoudí analýza ministerstva financí:

"Dohodli jsme se také, a je to součást usnesení vlády, že nejpozději s projednáváním rozpočtu na rok příští připraví ministerstvo financí analýzu přijatého opatření v jednotlivých resortech. A také připraví aktualizaci příjmové a výdajové stránky rozpočtu na letošní rok tak, aby vláda v souvislosti se schvalováním návrhu státního rozpočtu na rok 2011 mohla přijmout definitivní podobu vázání těch prostředků."

I Věci veřejné odešly z jednání kabinetu spokojené. Potvrdil to ministr vnitra a šéf strany Radek John:

Radek John,  foto: ČTK
"Přesvědčili jsme koaliční partnery, že vnitro a školství mají tu specifiku, že většina rozpočtu jsou mzdy. A dohodli jsme se, že dáme analýzy, jaké by byly dopady, a budeme jednat. Já si myslím, že nakonec vyjednáme pro tyto resorty výjimku, abychom nemuseli jít do platů. Já opravdu nechci destabilizovat resort tím, že by se sahalo do platů policistů tento rok."

O škrtech, které středopravá vláda prosazuje, v podvečer po jednání vlády, diskutovali také lídři stran na svém setkání ve formátu označovaném jako K9. Předseda Věcí veřejných Radek John tam vyslovil na adresu vládní koalice zásadní hrozbu pro případ, že jeho strana nebude s výsledkem dalších jednání spokojena:

"Definitivně se všechno rozhodne do 30. 9., a kdyby se to nerozhodlo, tak je na naší straně možnost nehlasovat pro rozpočet roku 2011. Chceme rozpočtovou zodpovědnost, chceme abychom nepřesáhli 5,3 procenta HDP, proto teď vážeme, ale vázat znamená možnost rozvázat podle toho, jak se budou vyvíjet jednání i situace."

K9 tak nakonec potvrdila především závazek zlepšit vnitrokoaliční komunikaci.