Vladimír Dlouhý eurokomisařem?

Vladimír Dlouhý, foto: ČTK
0:00
/
0:00

K pěti stávajícím jménům možného českého eurokomisaře přibylo v těchto dnech ještě další. Post by podle některých informací mohl zastávat bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý.

Vladimír Dlouhý, foto: ČTK
Premiér Jan Fischer chce tento týden věnovat jednání o osobě eurokomisaře a uvítal by, pokud by se strany dohodly. Jestli se tak ale v nejbližší době nestane, pokusí se vláda vybrat nejprve z pětice už daných kandidátů a později mohou padnout i další jména. To, že by mezi ně mohlo patřit i jméno Vladimíra Dlouhého, označil vicepremiér Martin Barták v České televizi zatím za spekulace médií.

Vladimír Dlouhý v ČT uvedl, že o případné kandidatuře hovořil už před několika týdny s premiérem a je připraven nabídku přijmout, pokud nedojde k dohodě politických stran.

"Pokud pan premiér usoudí, že má zájem mě navrhnout, tak je na něm, aby navrhl mě nebo kohokoli jiného, o kom usoudí, že ho má navrhnout. Když už se to takhle rozjelo, když jsem už před těmi pěti šesti týdny o to nějaký zájem vyjádřil nebo jsem řekl, že jsem připraven o tom uvažovat, tak vám rovnou řeknu, že když ta nabídka přijde, tak ji přijmu."

Otázkou zůstává, jak by Vladimíra Dlouhého přijaly politické strany.

Mirek Topolánek (vlevo) a Alexandr Vondra, foto: ČTK
Předseda ODS Mirek Topolánek řekl, že občanští demokraté by měli mít právo určit, kdo bude novým eurokomisařem, protože zvítězili v posledních parlamentních volbách.

Místopředseda ODS Petr Gandalovič zdůraznil, že občanští demokraté stojí za svým kandidátem.

"ODS dále trvá na svém kandidátovi Alexandru Vondrovi. Jsme přesvědčeni, že člověk, který byl zodpovědný za úspěšné předsednictví České republiky Evropské unii patří do Bruselu a bude naše zájmy hájit velmi dobře."

Také ČSSD dále prosazuje současného eurokomisaře Vladimíra Špidlu. Zelení navrhli ekonoma Jana Švejnara, lidovci exministra Pavla Svobodu a komunisté europoslance Vladimíra Remka. Jméno českého eurokomisaře by mohlo být jasné přibližně za týden.