Vondráčková chce zažalovat Českou republiku ve Štrasburku

Helena Vondráčková, foto: ČTK

Až k Evropskému soudu pro lidská práva chce zpěvačka Helena Vondráčková dovést svůj spor s hudebním publicistou Janem Rejžkem za jeho výrok, že jí k návratu na scénu po roce 1989 pomohly kontakty s předlistopadovou "mafií"českého zábavního průmyslu. Zpěvačce se totiž nelíbí, že Ústavní soud tento týden zrušil předchozí verdikty, podle kterých se měl Jan Rejžek za tento výrok Heleně Vondráčkové omluvit. Podle ústavních soudců totiž předchozí rozsudky nerespektovaly právo na svobodu projevu. Více už Milena Štráfeldová.

Helena Vondráčková,  foto: ČTK
Celý spor začal už v roce 2000, kdy Rejžek v Lidových novinách tvrdil, že za svůj polistopadový profesionální comeback Vondráčková zřejmě vděčí kontaktům s mafiány, kteří ji v 70. a 80. letech prosazovali v médiích. Zpěvačka publicistu za tento výrok zažalovala, spor u městského soudu však prohrála. Vondráčková se ale odvolala k pražskému vrchnímu soudu, a ten jí dal za pravdu. Rejžek podle něj termínem mafiáni zasáhl do osobnostních práv žalobkyně a musí se jí omluvit. To v roce 2003 potvrdil i Nejvyšší soud. Ústavní soud však oba rozsudky na základě Rejžkovy stížnosti zrušil, a platí tak původní verdikt městského soudu, podle kterého se publicista omlouvat nemusí. Jan Rejžek toto rozhodnutí přivítal:

"Nejvyšší instance Ústavní soud se opravdu postaral o svobodu slova v této zemi do té míry, že zrušil předešlé verdikty, které možná úplně přesně nepochopily, že v rámci novinářské licence může člověk někdy použít výraz, který se takzvaně vymyká z představ některých umělců nebo umělkyň."

Helena Vondráčková však s rozsudkem Ústavního soudu spokojena není:

"Je to skutečně neuvěřitelné, že Ústavní soud dává za pravdu novinářským lžím a pomluvám."

Jan Rejžek,  foto: ČTK
Zpěvačka proto hodlá Českou republiku zažalovat u mezinárodního soudu ve Štrasburku. Jenže právě na něj se ve svém verdiktu odvolával i Ústavní soud, když předchozí rozsudky zrušil. Ústavní soudce František Duchoň přitom prohlásil, že osoby veřejně činné jako politici nebo mediální hvězdy musí akceptovat větší míru veřejné kritiky nežli jiní občané. S rozsudkem Ústavního soudu, který jasně podpořil svobodu slova, souhlasí i zástupci médií a komentátoři.

"Já se domnívám, že Ústavní soud k tomu zaujal velice rozumné stanovisko, protože odlišil od sebe věcnou informaci a názor. To, co řekl pan Rejžek, a sice že považuje rozhodovací skupinu, která vládne showbusiness, za mafii, je názor. Kdyby řekl, že paní Vondráčková zpronevěřila peníze nebo se spojila s ukrajinskou mafií, byla by to věcná informace, která by nebyla pravdivá, a tudíž by pan Rejžek byl naprosto právem popotahován a pravděpodobně za takovouto dezinformaci i potrestán,"

uvedl pro Radio Praha vydavatel internetového Neviditelného psa Ondřej Neff.