Vrátí se zlatá éra kempování?

kemp_olsovec.jpg
0:00
/
0:00

Vrátí se ještě zlatá doba kempování? Tak nad touhle otázkou se zamýšlí nejen majitelé kempů, ale i odborníci v cestovním ruchu. Do kempů se sice jezdí méně než dřív, ale k jejich zavírání nedochází. Právě naopak, loni bylo v Česku v provozu přes pět set kempů.

Většina lidí si dobře pamatuje na levné dovolené pod stanem. Dnes už by kempy s nabídkou, kterou měly před dvaceti či třiceti lety, neobstály. Turisté jsou stále náročnější a očekávají kvalitnější služby. Kvalitu českých kempů označuje stejně jako u hotelů počet hvězdiček. V nejnižší kategorii vám místo kuchyňky postačí ohniště, čtyři hvězdičky zase říkají, že je tu možné platit kartou a najdete tu koupaliště nebo bazén. Ceny se však liší spíše podle lokalit, než podle počtu hvězdiček. Nejdražší jsou kempy v Praze, nejlevnější na Zlínsku nebo v Jihočeském kraji. Kolik přijíždí turistů do českých kempů, na to jsem se zeptala Markéty Chaloupkové z agentury CzechTourism.

"Čísla vypovídají o tom, že skutečně zájem o kempy v poslední době klesá. Zatímco v roce 2004 se tam podívalo 1 milion 300 tisíc zahraničních a českých turistů, loni už to bylo o 300 tisíc méně. To znamená něco přes jeden milion turistů. Škála ubytovacích zařízení se tu hodně rozrůstá. Turisté si mohou vybrat jestli budou bydlet v kempu nebo třeba zvolí nějaký útulný rodinný penzion, kde ty ceny často mohou být skoro stejné jako v kempu."

Co by bylo potřeba zlepšit, aby začal návrat turistů?

"Určitě zlepšit služby, nabídnout novinky, speciální programy pro děti, věnovat pozornost obnově sociálních zařízení, a tomu, jak to celkově v kempu vypadá. To je hrozně důležité, protože pokud se tam turistům nelíbí, příští rok už se nevrátí."

Vyplatí se majitelům kempů v době nestálého počasí, jako je třeba letos, velké investice?

"Je to pro ně velký problém, bojují s tím každý rok, ale sami uznávají, že bez investic by to nešlo a sami říkají, že velká část jejich zisků jde do toho, aby kempy stále renovovali a vylepšovali."

Kteří zahraniční návštěvníci jezdí nejvíc do českých kempů?

"Historicky mají české kempy nejraději Nizozemci. V roce 2000 jich sem přijelo téměř 130 tisíc a ubytovali se v českých kempech. Teď ta čísla dost klesají. Ale není to tím, že by sem Nizozemci přestali jezdit, naopak se jim tu tak zalíbilo, že si třeba kupují vlastní chaty a usedlosti, takže už do kempů tak často nejezdí. Ale stále vedou v návštěvnosti zahraničních turistů v kempech."

Znamená tedy současná doba soumrak kempů nebo opět nastane zlatá éra?

"Já myslím, že stojíme na určitém rozcestí. Kempům hodně nahrává to, že se teď zvedá zájem o dovolenou v přírodě, o ekoturistiku. Lidé mají chuť utéct z města a vyzkoušet si ten klasický přírodní život. Takže to je velká šance pro kempy a pokud se skutečně služby a marketing zlepší, myslíme si, že tu šanci mohou využít."