Vrchní pražská žalobkyně jmenována

Lenka Bradáčová vede od začátku týdne Vrchní státní zastupitelství v Praze

Pražské vrchní zastupitelství od začátku týdne vede Lenka Bradáčová. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS tak vyhověl návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který ji měl navrhnout do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze již před více než měsícem Blažkovu předchůdci Jiřímu Pospíšilovi z ODS. Spekulovalo se o tom, že Pospíšilova ochota návrhu vyhovět vedla k jeho odvolání.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | Foto: Šárka Ševčíková,  Český rozhlas
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman je spokojen, že jeho návrhu bylo vyhověno:

"Jsem přirozeně rád, že ministr spravedlnosti vyhověl mému návrhu, poněvadž mám za to, že jsem představil velice kvalitní kandidátku na post vrchní státní zástupkyně v Praze. Jsem dokonce i rád, že se podařilo toto jmenování, přes všechny peripetie, které to provázely, zejména mediální spekulace, odehrát poměrně rychle."

Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka bylo s datem Zemanova podání hrubě manipulováno, údajně s cílem poškodit premiéra Petra Nečase, kterému bylo vytýkáno, že jmenování Lenky Bradáčové do funkce bylo hlavním důvodem odvolání bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Návrh na jmenování totiž převzal 21. června bývalý ministrův náměstek Filip Melzer:

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek s Lenkou Bradáčovou,  vrchní státní zástupkyní v Praze. Foto: ČTK
"A tento úředník ten návrh schovával v zásadě až do 3. 7., to znamená do doby mého nastoupení do úřadu, kdy z důvodů, které teprve budou předmětem interního vyšetřování, byl ten návrh - hodinu předtím, než já jsem přišel na ministerstvo, respektive než jsem byl jmenován - teprve podán v podatelně."

Takový výklad ale Blažkův předchůdce, exministr Jiří Pospíšil zásadně odmítá:

"Pan Zeman může potvrdit, že návrh byl vytvořen a předán několik dní předtím, než jsem byl odvolán z funkce ministra spravedlnosti. Další technické záležitosti, které souvisí se samotným návrhem a jeho procesním postupem, nechám na odpovědných úřednících, aby své rozhodování zdůvodnili a vysvětlili."

Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil
Lenka Bradáčová má podle svých slov o dalších krocích v úřadu a svém týmu jasno, konkrétní ale zatím být nechce. S ministrem Blažkem chce začít jednat o změnách v systému státního zastupitelství:

"V zásadě jsem pro to, aby soustava státních zastupitelství byla třístupňová, zjednodušená, transparentní. Odmítám jakékoliv náznaky všech těch, kteří říkají, že je to návrat k nějaké generální prokuratuře. Já si umím představit státní zastupitelství o deseti stupních, které je politicky zneužité, a umím si představit prokuraturu o dvou, třech stupních, která funguje naprosto standardně."

Lenka Bradáčová chce, aby vyšetřování kauz bylo rychlejší a postupovalo se razantněji:

Lenka Bradáčová vede od začátku týdne Vrchní státní zastupitelství v Praze
"Každý další měsíc ubírá možnosti, to znamená ztrácí na síle jakékoliv důkazy. Takže je potřeba začít rychle rozhodovat o tom, zda důkazy zajišťovat, pak ano, pokud nejsou důkazy, pak není možné uměle protahovat situaci, kdy nevíme, přešlapujeme z místa na místo. Pak musíme mít onu odvahu a říci: Kauza se odkládá, protože jsme prostě ty důkazy neuměli zajistit."

Lenka Bradáčová zůstává dál zastánkyní plánu na rušení vrchních státních zastupitelství jak v Praze, tak v Olomouci. Podle ní může být jejich úloha přeceňovaná:

"Je tu několik kauz, většině mediálně známých kauz, a já musím říci, že závažné, velmi závažné kauzy obdobného typu se zpracovávají i na krajských státních zastupitelstvích, nejsou natolik medializovány. Na druhou stranu chci říci, že to neznamená, že pokud by zanikla vrchní státní zastupitelství, že tyto kauzy by nebyly nadále zpracovávány. Přemýšlí se tu právě o úřadu pro boj stíhání s korupcí a závažnou kriminalitou, byly by posíleny kraje, takže je to koncepční řešení."

Petr Gazdík
Zástupci politických stran přijali vesměs kladně rozhodnutí ministra Blažka jmenovat ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou do čela pražského vrchního státního zastupitelství. Pro vládní TOP 09 je podle předsedy poslaneckého klubu Petra Gazdíka důležité, že ministr Blažek v této věci akceptoval návrh Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana:

"Je garantem nezávislosti státního zastupitelství, a pakliže by nebyly přijímány jeho personální návrhy, byla by nezávislost státního zastupitelství ohrožena. Proto to vnímáme jako pozitivní."

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek míní, že ministrovo rozhodnutí vyvrací spekulace o důvodech odchodu Blažkova předchůdce Jiřího Pospíšila z vlády. Jmenování Lenky Bradáčové uvítal i místopředseda opoziční ČSSD Jiří Dienstbier:

"Je podstatné, že k té změně došlo, že se tím dává prostor, aby se stabilizovalo státní zastupitelství, aby se obnovila důvěra v tuto instituci. A snad také v to, že bude nadále měřit všem stejným metrem. To znamená, že bude stejně intenzivně vyšetřovat i trestní kauzy, které mají přesah na vlivné politiky nebo lidi z byznysu."