Sněmovna se neshodla na platech, postihne to soudce i státní zástupce

Photo: Archives de ČRo7

Platy soudců provázejí komplikace. Stará pravidla pro jejich výpočet zrušil Ústavní soud. Poslanecká sněmovna zatím nová neschválila. Projednávání platů soudců je totiž součástí širšího rozhodování o platech ústavních činitelů, tedy i zákonodárců. Právě na jejich odměnách se ale sněmovna kvůli sporům o vyšší náhrady neshodla.

Ludmila Müllerová,  foto: ČTK
Vláda se mimořádně sejde na konci týdne a předloží sněmovně novou normu, která platy soudců a také státních zástupců řeší. Poslance požádá, aby ji projednali ve stavu legislativní nouze. Nově by tak platy mohl řešit zvláštní zákon, říká ministryně práce a sociálních věcí z TOP 09 Ludmila Müllerová.

"Půjdeme na řešení, které pro ně bude účinné od 1. ledna roku 2013. Žádné jiné další návrhy vláda předkládat nebude. Shodli jsme se na řešení, které je poměrně jednoduché, to znamená budeme předkládat ve stavu legislativní nouze, budeme žádat sněmovnu o tento rytmus schválení."

Upozornila, že situaci by bylo možné napravit zrychleným projednáním nové normy v lednu nebo v únoru, která by platila zpětně. Ministerstvo spravedlnosti ale tvrdí, že soudci bez platů po Novém roce nezůstanou. Na jejich mzdy peníze podle ministerstva jsou, zdrží se jen jejich navýšení. Řekl to ministr spravedlnosti za ODS Pavel Blažek. Podle Blažka se dá vyřešit i to, že stávající úpravu platů soudců Ústavní soud zrušil:

"Můžu vycházet z toho, že Ústavní soud několikrát řekl, že pokud zákonodárce nestihne v limitu, který dal Ústavní soud změnit nějakou právní úpravu, tak se to dá někdy brát i tak, že se oživí to, co bylo, pokud se to nestihne. Já vycházím z tohoto stanoviska. Dnes je zřejmé, že se to nestihne do konce roku ta zákonná úprava přijmout. Takže já mám prostředky na to, abychom pokračovali v té stávající výši. Není ta situace taková, že nebudou žádné platy. Tak to není."

Pavel Blažek,  foto: Filip Jandourek
Viceprezident Soudcovské unie Tomáš Novosad v České televizi zdůraznil, že o problému se vědělo už delší dobu a je třeba ho řešit.

"My již od jara letošního roku víme, že současný výpočet platů je protiústavní a rozhodně tedy nemůžeme říci, že pokud by ten výpočet pokračoval dále, tak že by to bylo řešení a že by došlo k nějakému narovnání poměrů."

Vláda původně předložila Sněmovně pět variant růstu platů všech ústavních činitelů. Koeficient, jenž Ústavní soud na návrh soudců zrušil, byl 2,5 násobek platu v soukromém sektoru. Mzdy soudců měly být podle vládního návrhu 2,75 krát větší. I proti tomuto nově navrženému koeficientu však měli soudci výhrady. Pokračuje Tomáš Novosad.

"Nesouhlasíme s tím výpočtem, který i teď vláda přijala. Ten výpočet je také protiústavní. Jediné ústavně konformní řešení je tzv. trojnásobek, o kterém stále hovoříme a o kterém, a to je podstatné, hovoří také Ústavní soud."

Podle šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce může za zmatený stav kolem platů soudců současná vláda.

Foto: Barbora Kmentová
"To celé, co se stalo znamená, že soudci včetně státních zástupců zřejmě od 1. ledna nebudou mít plat nebo nebude možné jim ho vyměřit je důsledek toho, že vláda předložila návrh zákona pozdě, předložila jej v několika variantách a poté, co rozpočtový výbor schválil variantu, která byly pro poslance a senátory méně výhodná, než to navýšení, které navrhovala vláda,. Dokonce ani vládní poslanci nehlasovali pro tento návrh zákona."

Platy dalších činitelů měly být podle návrhu, o kterém sněmovna rozhodovala, ještě dva roky zmrazeny. Potom měly postupně růst. Součástí předlohy byly ale i kontroverzní body. V případě rozpuštění Sněmovny měli pobírat asistenti poslanců sjednané odměny až do voleb, poslanci měli mít dál nárok na kanceláře a funkcionáři komory také na služební vůz.