Rampula končí na postu vrchního pražského žalobce, soud dal za pravdu ministru Pospíšilovi

Vlastimil Rampula, foto: ČTK

Vrchní pražský státní zástupce Vlastimil Rampula končí. Nejvyšší správní soud v úterý vyhověl kasační stížnosti ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze, které Rampulu vrátilo letos v únoru do funkce. Správní soud potvrdil, že Pospíšilovy důvody k Rampulovu odvolání byly dostatečné. Podle ministra jde o důležitý krok k očištění české justice.

Vlastimil Rampula,  foto: ČTK
Nejprve si ale připomeňme, oč v celé kauze jde. Vlastimil Rampula udělal "raketovou" kariéru. Bývalá Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká si mladého absolventa brněnských práv vzala k sobě na úřad, kde se stal ředitelem odboru závažné hospodářské a finanční kriminality. Právě tehdy se kolem ní ale začala formovat skupina, později nazývaná justiční mafie. Ta například zabránila dalšímu stíhání tehdejšího šéfa lidovců a vicepremiéra Jiřího Čunka. Roku 2007, v pouhých sedmatřiceti letech, byl Rampula jmenován vrchním pražským žalobcem. A právě na tomto vlivném postu získal přezdívku "zametač". Pod jeho vedením se některé kauzy, například podezření z korupce při nákupu Gripenů, neúměrně vlekly. Průtahy byly i v případu Mostecké uhelné společnosti, Česká republika kvůli tomu zřejmě přijde o miliardy korun zadržené na švýcarských účtech. Do jiných, jako v případě stíhání manažerů IPB, zase nezákonně zasahoval. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil proto loni v červnu Rampulu z funkce odvolal. Ten ale proti svému odvolání podal žalobu a Městský soud v Praze ho do funkce zase vrátil. Nejvyšší správní soud ale dal v úterý ministru Pospíšilovi za pravdu. Předseda senátu Josef Baxa potvrdil, že Rampula byl v některých kauzách neúměrně pasivní:

Zleva soudkyně Lenka Kaniová,  předseda senátu Josef Baxa a soudce Zdeněk Kühn,  foto: ČTK
"Naopak v případě té nepatřičné aktivity jsme ve shodě s rozhodnutím ministra posoudili postup vrchního státního zástupce v případě tzv. kauzy IPB jako pokyn, který není v souladu se zákonem."

Rampula totiž nařídil státní zástupkyni Darje Dunajové, která se kauzou IPB léta zabývala, aby se proti rozsudku v soudní síni neodvolávala. Sám Rampula se zatím k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu odmítl vyjádřit, podle ministra Jiřího Pospíšila je to ale dobrá zpráva pro celou justici. Verdikt soudu považuje i za satisfakci pro sebe a své spolupracovníky na ministerstvu:

"Vyvrátil tak různé spekulace o tom, že ministerstvo spravedlnosti neodvedlo kvalitní práci. Z pohledu státního zastupitelství se odchodem pana Rampuly otevírá šance vybrat nového vrchního státního zástupce."

Lenka Bradáčová,  foto: ČT24
Média již nyní spekulují, že Rampulu by mohla nahradit severočeská žalobkyně Lenka Bradáčová, která se zviditelnila v kauze poslance Davida Ratha a jeho kompliců, podezřelých z korupce. Tyto spekulace ale nechtěl Pospíšil komentovat:

"Výběr činí v prvé řadě Nejvyšší státní zástupce, který kandidáta navrhuje ministrovi spravedlnosti. Není ani zjevné, zda Nejvyšší státní zástupce zvolí nějaké provizorní řešení, nebo zda vybere sám nějakou osobu, nebo zda bude nějaký konkurz. To jsou všechno věci, o kterých se budeme s Pavlem Zemanem v nejbližších dnech bavit."

Podle Pavla Zemana bude úkolem nového vrchního žalobce odvolat z funkce svého náměstka Libora Grygárka. Ten je údajně spoluodpovědný za průtahy při objasňování politicky citlivých kauz. Politici by podle něj rovněž neměli ovlivňovat chystanou reformu státních zastupitelství.