Vyhodnocení hudební soutěže Radia Praha

Karel Vacek, foto: ČTK

Znáte jméno autora melodií o krásné cikánce, bílé orchideji, kočičích očích a nenávratném mládí? Tak zněla soutěžní otázka, s níž jste se mohli v našem vysílání a také na internetu setkávat v posledních měsících uplynulého roku. Zde je tedy správná odpověď – a samozřejmě také jména výherců.

Karel Vacek, foto: ČTK
Autorem této písně je liberecký rodák, muzikant, zpěvák i skladatel. Byl jedním z Melody Boys R. A. Dvorského, jako tvůrce ho zase lidovky proslavily stejně, jako tanga a další taneční melodie. Narodil se v roce 1902 v rodině truhláře a muzikanta a sám už na prahu dospělosti ovládal pět nástrojů. Ve 20. letech minulého století hrál v orchestru kina Lucerna i v jazzové kapele Haryho Hardena. Mezi dvěma etapami jeho spolupráce s R. A. Dvorským zase ve 30. letech po tři roky hrál v Osvobozeném divadle, za druhé světové války pak objížděl česká města s vlastním orchestrem.

A jméno jistě všichni víte: Karel Vacek. Z desítek odpovědí přišla jen jedna nesprávná. Z těch ostatních jsme vybrali šest výherců. K jedné z nich Piotr Sullik z Polska připojil také vzpomínku na to, jak si kdysi s rodinou a přáteli zpívali Cikánku u táboráku hned ve třech jazycích. Ta má totiž kromě českých i polská slova, už 75 let však existuje také její německá verze, i když o poznání pomalejší.

Další CD posíláme Vlastislavu Frýdlovi do Kanady, dostane jej také pani Galina Graeva z Ruska a zásilka pro Luďka Rosendorfa poputuje až do Číny. Z našich posluchačů (nebo možná čtenářů) se štěstí usmálo shodou na okolností na dvě dámy, kterými jsou Barbora Belavá ze severomoravských Palkovic a Hana Běláková z Mirošova na jihu Moravy. Ti všichni získávají s naším blahopřáním i CD nazvané Cikánka - Taneční melodie Karla Vacka z produkce vydavatelství Radioservis, kde titulní melodie zazní hned třikrát: v úvodu česky, později německy, a v samém závěru pak ještě anglicky.