Soutěž Radia Praha se tentokrát noří do historie

Foto: www.czechtourism.cz

Další příspěvek začneme jako hodinu dějepisu: Zlatá bula sicilská? 1212 Bitva na Bílé hoře? 1620 Vznik Československa? 1918 Tato dějepisná rozcvička nám posloužila k zopakování některých stěžejních událostí české historie, tyto, ale i jiné momenty by se mohly objevit v odpovědích posluchačů na letošní soutěžní otázku Radia Praha: které období nebo událost českých dějin vás zaujala? Jak by odpověděli členové české redakce?

Odpovědi kolegů seřadíme chronologicky, do období neolitu by se rád podíval Vilém Faltýnek, druhé nejstarší období zmínila Milena Štráfeldová:

"To nejstarší jsou Kelti, mně se moc líbí, že prý každý z nás má v sobě kapku keltské krve a já doufám, že mám aspoň dvě. Další období, které mě vždycky hodně lákalo, bylo období renesance. S postupem času se mi začíná líbit v 19. století, protože mám dojem, že to bylo, přes všechny ty historické otřesy a události, století, ve kterém se alespoň v některých letech muselo hezky žít."

Ve středověku si už od puberty libuje Zdeňka Kuchyňová.

"Mě zaujalo 13. století. Ten zájem vznikl tak, že jsem zhruba ve třinácti letech četla knihu od Miloše V. Kratochvíla Lásky královské. Ta kniha byla tak dobře napsaná, že jsem se potom začala zajímat o 13. století a vůbec všechny postavy ať už královské nebo rytířské té doby."

A s Josefem Kubeczkou v temných vodách středověku ještě zůstaneme.

"Původně jsem samozřejmě chtěl říct, že to je období, kdy jsem se narodil, ale ješitnost přenechám jiným, je jich tady dost. Pro mě nejdůležitější období je to husitské, protože Čech povstal a to se nestávalo v historii často."

Skokem se teď přeneseme o mnoho století do nedávné minulosti, poslechneme si Petra Gabala.

"Rád se nořím do toho, co jsem zažil, a proto se z tohoto hlediska vztahuju k nedávné minulosti, kterou jsem zažil a to je listopad 89, což snad nevyzní v roce výročí moc banálně. Pro mě tím začala doba velkých nadějí a navíc jsem byl, řekněme, hodně mladý a tak nějak se ty dějiny spojily s mým osobním životem."

A protože byla v pátek v Radiu Praha na návštěvě naše posluchačka Zuzana Leblová ze San Diega, položila jsem soutěžní otázku i jí.

"Podle toho, co bych chtěla ještě jednou prožít, tak by to byl listopad 89. Kde bych chtěla žít? To je hrozně složité. Asi třeba v době Saturnina nebo v brněnských četnících, takže ta první republika, ale než to tady začalo před II. světovou válkou přituhovat. A pak ten konec 19. století, to by asi taky bylo hezký."

A nakonec má odpověď na soutěžní otázku. Jako čtenářka knih Ludmily Vaňkové, kterou ani studium historie nepřipravilo o romantické iluze, bych nejraději navštívila dvůr krále Václava II. v době jeho největší slávy.

A ještě je třeba dodat, že posluchač, který nám pošle nejlepší příspěvek, vyhraje týdenní pobyt pro dvě osoby v Praze, cenu věnuje sponzor pořadu Hotel Ungeld, ubytování v srdci Prahy.