Vyhrajte knihu Kde domov můj - Státní hymna České republiky v proměnách doby

Před týdnem vyhlásilo Radio Praha soutěž o knihu Kde domov můj - Státní hymna České republiky v proměnách doby. Čeho se soutěž týká?

Publikaci věnovanou hymně jsme už dříve představili v Knihovničce Radia Praha, vznikla jako součást projektu, který inicioval Úřad vlády v roce 2008 u příležitosti tzv. osmičkových výročí. Ke spolupráci přizval Národní divadlo, Národní muzeum a také Český rozhlas. V rámci projektu vznikla také nejnovější nahrávka české státní hymny. Novou nahrávku hymny nastudoval Sbor opery Národního divadla v doprovodu orchestru Národního divadla pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka. I jeho požádali autoři projektu o pár slov: "Já si myslím, že moje působení v cizině vlastně nemá žádný zvláštní vliv na můj vztah k české hymně. Ten vztah je utvářen celým mým životem a dlouholetou praxí, provozováním hymny a jejím pravidelným posloucháním,"řekl Jiří Bělohlávek, celý záznam jeho slov je možné najít na stránkách české vlády věnovaných Dnu české státnosti, české hymně a publikaci Kde domov můj.

Zmíněné nejnovější nahrávky hymny, ale i ty nejstarší najdete na CD, které je součástí knihy Kde domov můj. Nechybí v ní ani kapitoly věnované autorům české „písně písní“ - Josefu Kajetánu Tylovi a Františku Škroupovi. Škroup zůstává v obecném povědomí právě "jen" jako autor hudby k písni Kde domov můj. V první polovině 19. století byl ale velmi významnou osobností hudebního života v Čechách, říká jedna z autorek publikace Markéta Kabelková z Českého muzea hudby: "Jeho největší zásluhy asi tkví v dirigentské činnosti. On byl od roku 1827 druhým dirigentem Stavovského divadla a potom od roku 1837 až do roku 1857 prvním kapelníkem Stavovského divadla. To znamená, že mohl ovlivňovat dramaturgii a provozoval nejen v tehdejší době ten zásadní kmenový repertoár, opery Mozartovy, Oberovy, Belliniho, ale přinášel na pražské jeviště i tehdejší novinky Giuseppe Verdiho a Richarda Wagnera. Mimo tuhle aktivitu v divadle dirigoval oratorní a orchestrální, takže významným způsobem kultivoval vkus tehdejšího publika."

V roce 1857 byl František Škroup ze Stavovského divadla propuštěn. Nové místo pak hledal dva roky, nakonec dostal nabídku ze zahraničí, kterou přijal. V novém působišti ale brzy onemocněl a v únoru roku 1862 zemřel.

Pokud víte, ve kterém městě František Škroup zemřel, napište nám odpověď do 1. září na adresu Český rozhlas 7 - Radio Praha, Vinohradská 12, Praha, Česká republika nebo na email [email protected]. Vylosovaný výherce se může těšit na knížku Kde domov můj - Státní hymna České republiky v proměnách doby.