Výškař Bába chce z MS medaili

Jaroslav Bába, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Čeští atleti se před MS v Berlíně dostávají do excelentní formy. Na mítinku Super Grand prix to potvrdila vítězstvím aktuálně největší česká atletická hvězda, oštěpařka Barbora Špotáková i překážkářka Hejnová, která na čtvrtce s plůtky zaběhla národní rekord. Dařilo se také Jaroslavu Bábovi, který triumfoval v Londýně výkonem 233 cm. Český výškař poté konstatoval, že mu forma roste v pravý čas.

Jaroslav Bába, foto: ČTK
"Sezóna se postupně vyvíjí k lepšímu, výkonnost roste a tím, že jsem teď překonal 233 cm, tak myslím, že to bude dobré."

Kromě základní výšky jste na všech ostatních opravoval. Vyčerpalo vás to více fyzicky či psychicky?

"Spíše šlo o okolní podmínky. Hrozně se točil vítr, takže jsem měl problémy s rozběhem. Jednou jsem byl od laťky daleko a podruhé zase blízko. Proto jsem hodně pokusy opravoval. Závod mě dost vyčerpal, ale jsem rád, že to vyšlo až na výšku 233."

Vítězný skok byl ideální?

"Nebyl ideální. Ten rozběh mi dělal problémy. Na tréninku mi to šlo. Mohl jsem skočit i 235, ale každý den není ideální. Alespoň vím že mám rezervy a umím skákat i lépe."

V Londýně se skákalo na starém tartanu, nikoliv na obvyklém mondu. Pomohlo to vašemu výkonu?

"Mně se vždy na tartanu skákalo dobře. Svůj venkovní český rekord 236 cm jsem skočil v roce 2005 v Římě právě na něm. Řekl bych, že se mi na něm skáče lépe než na mondu, které je tvrdé a odhalí více chyb."

Co vás ještě čeká před MS v Berlíně, které už pomalu klepe na dveře?

"V pátek jedu na mítink do Stockholmu a potom mě čeká desetidenní soustředění v Bedřichově a Špindlerově Mlýně."

S jakými ambicemi na MS pojedete?

"Chtěl bych získat medaili. Letošní sezóna vypadá dobře, podařilo se mi porazit téměř všechny soupeře. Bude to těžké, protože výškařská parta je velmi vyrovnaná a překvapit může kdokoliv. Určitě budou dobří Rusové, Uchov a Rybakov teď skočili na jejich mistrovství 235 cm, takže jim jde forma také nahoru."

Tipnete si mistra světa ve výškařském sektoru?

"Ne, to si netroufám. Většinou to vyhrál někdo, kdo nebyl vůbec favorit. Výška je nevyzpytatelná."

Takže může být mistrem světa i Jaroslav Bába?

"Klidně může. Je to velmi vyrovnané, hodně bude záležet na štěstí a psychické pohodě - jak to kdo zvládne hlavou."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio