Výzkum léčiva proti pravým neštovicím MK-612 pokračuje

Foto: Evropská komise

Vývoj antivirotika MK-612 v Ústavu organické chemie a biochemie v Praze pokračuje. Jeho ředitel Zdeněk Havlas popřel informace médií, že americká farmaceutická společnost Gilead Sciences o mimořádně účinnou látku nestojí, protože by konkurovala jiným jejím přípravkům. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Antonín Holý,  foto: Zdeněk Vališ
Češi mají převratný lék, nikdo ho nechce - napsala na své titulní straně Mladá fronta Dnes 7. března. Jedná se o preparát označený MK-612, který vyvíjejí vědci z týmu profesora Antonína Holého.

"To MK znamená, že to je konkrétně z laboratoře Marcely Krečmerové,"

vysvětluje ředitel ústavu Zdeněk Havlas.

"Bylo to vyvíjeno proto, že se hledala látka, která bude mít účinnost na pravé neštovice, protože pravé neštovice jsou jistým nebezpečím bioterorismu."

Tyto vlastnosti MK-612 skutečně má. Ukázalo se ale, že preparát je mimořádně účinný i proti dalším virovým onemocněním, od oparů až po nebezpečné cytomegaloviry, způsobující rakovinu. Navíc nemá vedlejší účinky, které hrozí u dosud používaných léků. Americká firma Gilead Sciences, která se na vývoji léčiv s pražským ústavem dlouhodobě podílí, však podle Mladé fronty Dnes odmítla nový lék vyrábět, protože by prý konkuroval jejím přípravkům, které se dobře prodávají. Podle Zdeňka Havlase však vývoj MK-612 pokračovat bude. Jen je třeba vzít v úvahu víc faktorů:

Foto: Evropská komise
"My neznáme ještě, jaké budou výsledky klinických testů, jestli se tam neobjeví nějaké efekty, o kterých dneska nevíme a které můžeme těžko předpokládat. Musí být samozřejmě bráno v úvahu, jak se má ekonomická situace s vývojem léčiva. Uvědomme si, že vývoj léčiva a jeho schvalování trvá řekněme šest až osm let a že náklady na toto schvalování mohou dosáhnout až miliardy dolarů."

Důležitá je strategie firmy a její dlouhodobé plány. Prioritou Gilead Sciences je nyní vývoj léku proti žloutence typu C a chystá se oznámit i nový preparát proti rakovině. S Ústavem organické chemie a biochemie bude spolupracovat i na látce MK-612. Podle Zdeňka Havlase však není jisté, zda se z ní nakonec stane lék, který by se objevil v lékárnách.

Dosud vědci z týmu profesora Antonína Holého spolu s Katolickou univerzitou v belgické Lovani a s farmaceutickou společnosti Gilead Sciences vyvinuli například lék Viread, který výrazně zpomaluje průběh nemoci AIDS, nebo přípravek proti chronické žloutence typu B. Gilead Sciences pro Antonína Holého uvolňuje milion a sto tisíc dolarů ročně na vývoj nových léků.