Antonín Holý získal na výzkum nových léků miliony dolarů od firmy Gilead
Americká farmaceutická firma Gilead věnuje Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd jeden milion a sto tisíc dolarů ročně na výzkum nových léků. Částka dvě stě tisíc dolarů je přitom určena výhradně pro profesora Antonína Holého, pro kterého Američané současně zřídili čestnou profesuru v oboru medicinální chemie. Vedení farmaceutické firmy tak chtělo ocenit přínos světově proslulého českého vědce, který letos slaví sedmdesátiny. Zástupci firmy Gilead ve čtvrtek v Praze podepsali smlouvu s Akademií věd o zřízení nového centra, které se bude výzkumem nových léků zabývat. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:
"Jsme si vědomi problémů, které tu jsou, ať už je to chřipka nebo ptačí chřipka. Prostě ty problémy tu jsou a těžko se budou řešit jednou tabletkou, ale řešit se musí,"
řekl prof. Holý tento čtvrtek při podpisu smlouvy s firmou Gilead. Světově proslulý biochemik s ní na vývoji nových léků spolupracuje už dvacet let. Viceprezident Gileadu John Milligan uvedl, že díky této spolupráci má firma nejlepší léky na onemocnění AIDS.
"Naše úspěchy jsou založeny na silném zaujetí a spolupráci. A s spolupráce s Ústavem organické chemie a biochemie je toho nejlepším příkladem."
"Tato trojkombinace obsahuje tři léky v jediné tabletě, která se bere jednou denně. Tato pilulka obsahuje všechny léky, které pacient potřebuje v boji s HIV."
Nové výzkumné centrum, které chtějí Američané financovat, bude pracovat v rámci Ústavu organické chemie a biochemie. Jeho vznik má podle ředitele ústavu Zdeňka Havlase dva důvody:
"První byl přivést Gilead a ÚOCHAB pokud možno co nejblíže k sobě, spojit je v myslích lidí v jeden celek a neustále mít na zřeteli ten dvacetiletý společný chod, který rezultuje v řadu významných léčiv, pomáhajících stovkám milionů lidí ve světě. Druhá myšlenka byla pro nás stejně zásadní, a to dát najevo, jak si obě strany velice váží práce pana profesora Holého."
Objevy prof. Holého mají pro Ústav organické chemie a biochemie i značný finanční přínos. Částka 263 milionů korun, které ústav loni získal z licencí a patentů, tvoří tři čtvrtiny jeho příjmů. Stát přitom na jeho provoz ročně přispívá 88 miliony. Dobrá finanční situace ústavu umožní nejen rozsáhlou rekonstrukci, ale i to, že bude moci přilákat špičkové odborníky.