Vzácné varany komodské možná převezme prezident Václav Klaus

Варан комодосский

Nový pavilon Indonéské džungle pražské zoo získá dva vzácné obyvatele. A to varany komodské z Indonésie. O vzácné ještěry, kteří dorůstají až 3,5 metru, usiluje zoo už delší dobu. Kvůli složité ochraně, které se varani v Indonésii těší, museli její vyslanci podniknout složitou diplomatickou misi. Jejich vývoz totiž schvaluje prezidentka a tyto netradiční hosty možná přijme i český prezident Václav Klaus.

Varan
Pár varanů komodských může kvůli speciální ochraně dostat jakákoliv zoo na světě pouze darem od indonéské prezidentky, což potvrdil ředitel pražské zoo Petr Fejk.

"Všichni jedinci tohoto druhu, kteří mají opustit území Indonésie, musí mít souhlas jednak příslušných úřadů ochrany, což je v případě Indonésie ministerstvo lesnictví, posvěcený podpisem prezidenta nebo prezidentky. Takže to je na indonéské straně regule, protože jsou to skutečně vzácná zvířata, která se navíc rozmnožují pouze a výhradně v Indonésii."

Zatímco v indonéských zoo jsou varanů stovky, v Evropě jich je pouze několik párů. Nedaří se totiž zajistit jejich reprodukci, neboť se ještě žádné z evropských zoo nepodařilo nasimulovat jejich přirozené podmínky, které mají v Indonésii. Očekává pražská zoo, že by mohla být první, které se to v Evropě podaří?

"Očekáváme, protože jsme strašně moc peněz investovali do pavilonu Indonéské džungle, který jde nejmodernějšími technickými prostředky vstříc tomu, aby se mu ty podmínky imitovat podařilo. Je to pavilon, kde se vytváří teplota, vlhkost vzduchu i veškeré podmínky pro zvířata tak, aby se skutečně cítila jako doma. Je to samozřejmě pokus, je to experiment, ale pokud by se nám to podařilo, tak bychom výrazně rozšířili povědomí o těchto zvířatech a samozřejmě bychom ty informace, které bychom získali, šířili dál a mohli bychom pomoci svým kolegům."

Kromě Indonésie se varani v zajetí narodili jen ve Spojených státech. Neúspěšně podle Petra Fejka usilují o ještě například Poláci a Němci. Varani, kteří budou v Praze, pocházejí z Taman Safari, odkud před pěti lety získala vzácné ještěry i plzeňská zoo. Úspěch v chovu zatím nezaznamenala, zcela vyvinutá mláďata pár dní před vylíhnutím z neznámého důvodu nakonec uhynula.

Hovoří se o tom, že si Indonésané vymínili, že ještěry musí přijmout hlava státu. Přijme tedy místo politiků tentokrát prezident vzácné ještěry? Ředitel zoo Petr Fejk uvedl, že osobní převzetí není podmínkou. Prezident však musí výměnu garantovat.

"Mám osobní dopis od pana prezidenta Václava Klause, že je ochoten ty varany převzít. A potom to záleží na mnoha okolnostech, například na časových okolnostech, na tom, jaký program budou mít konkrétní zástupci. Ale představa je, že by buď na půdě zoologické zahrady nebo na půdě indonéské ambasády v Praze nebo na půdě Pražského hradu došlo k nějakému oficiálnímu předání. S ohledem na varany by předání z ruky do ruky šlo pouze v Zoo Praha. Ale já se určitě pokusím to programově sladit tak, aby došlo alespoň k tomu, že indonéský velvyslanec předá alespoň symbolicky ty varany panu prezidentovi."

Indonésie požaduje výměnou za varany buď pár zeber, bongů nebo samečka žirafy. Všechny tyto druhy pražská zoo má. Podle jejího ředitele však jednání teprve probíhají a je možné, že si indonésané vyberou možná také nějaké středoevropské zvíře, které je pro jejich zemi exotické.